Не само градинарите копаят земята в своите зеленчукови или овощни градини. Тези райони могат да бъдат обитавани от истински професионалисти, които се занимават с това през целия си живот. И те не просто копаят, те изграждат истински подземни градове, където намират подслон и изобилна храна.
Още: Канелата като стайно растение: По-лесно е, отколкото си мислите
Но хората никак не са доволни от бурната им дейност. В крайна сметка работата на подземните обитатели често съсипва всички усилия в ландшафтния дизайн и отглеждането на различни култури. Разбира се, говорим за къртиците.
Вреда и полза от къртиците
В търсене на храна къртиците неволно повреждат деликатните корени на растенията и изхвърлят десетки килограми пръст на повърхността. Естествено, градинарите не са възхитени от подобни дейности. Множество купчини пръст (къртичини) на тревни площи или в цветни лехи често се появяват само за 1-2 дни. Те не само развалят външния вид на двора, но и стават основа за мравуняци. А самите дупки често са обитавани от мишки, змии и други нежелани животни или направо вредители.
Още: Спасете чемшира без химия: 3-те най-добри домашни средства срещу вредители
Освен това къртиците директно унищожават най-важните създатели на почвен хумус – земните червеи. И така, можем ли безусловно да причислим къртиците към вредителите? Не бързайте, те също носят ползи и то значителни.
Диетата на къртиците включва много безгръбначни вредители:
- щурец;
- майски бръмбари;
- ларви на щракалки (телени червеи);
- охлюви;
- ларви и какавиди на нощници, копринени буби, молци, листозавивки, , троскотни молци и др.
Като цяло това са всички насекоми и мекотели, които могат да живеят в почвата на един или друг етап от живота си. Въпреки че земните червеи съставляват голям дял от диетата на къртиците, в сухи години те са принудени да преминат към насекоми вредители.
Още: 3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно
Какво да направите, ако в имота ви се появи къртица
След като забележите изкопани лехи, изсъхнали растения и купчини пръст по пътеките, веднага възниква едно желание - да унищожите къртицата. Понякога улавянето на един индивид отнема почти цялото лято, през това време къртицата продължават активната си работа на мястото.
Често се препоръчва къртиците да не се хващат, а да се прогонват от района с помощта на репеленти. Самата идея е разумна, тъй като къртиците имат много чувствително обоняние и не понасят много силни миризми.
Но за тази цел се препоръчва да се използват не толкова безопасни средства:
- керосин или бензин;
- оцетна киселина;
- нафталин;
- амоняк.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Някои занаятчии също предлагат да поставите маркуч от изпускателната система на автомобила в дупките. Такива химически агресивни и просто токсични съединения също убиват полезни почвени организми, включително земни червеи. Това очевидно не може да се нарече зелено земеделие.
По-безопасен и екологичен подход е използването на шумови и вибрационни устройства. Къртиците имат изключително чувствителен слух и възприемат вибрациите в почвата. В градинските магазини се продават ултразвукови уреди, които работят с батерии или слънчева енергия. Те излъчват нискочестотни вълни, които дразнят животното и го карат да напусне района. Някои градинари използват и подръчни средства – например празни бутилки, поставени върху метални колчета, които дрънчат от вятъра.
Още: Отглеждайте витамини в градината си: Всичко за киселеца
Друг ефективен метод е засаждането на растения, които естествено отблъскват къртиците. Най-често използвани са:
- рицин (касторовото растение),
- чесън,
- невен.
Те отделят вещества или аромати, които подземните обитатели избягват. Засаждането им около зеленчукови и цветни лехи може да създаде естествена бариера срещу нови нашествия.
Разумният подход към проблема с къртиците е намирането на баланс между защита на градината и запазване на екологичното равновесие. Вместо да се прибягва до агресивни мерки, по-добре е да се използват природосъобразни методи, които отблъскват животното, без да вредят на почвата и другите ѝ обитатели. Така не само ще опазите градината си, но и ще запазите нейното здраве в дългосрочен план.
Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината