Морковите са култура, която веднага реагира на липса на хранителни вещества. Ако не са подхранени навреме, стават малки, криви и горчиви.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Най-добрият домашен тор за моркови
Веднага си струва да се отбележи, че тази хранителна смес се въвежда само през първия месец на лятото. Тя е подходящ източник на азот.
Морковите ще растат едри и сладки, ако ги торите така
За да я приготвите, напълнете две трети от голяма кофа с трева от градината и напълнете кофата с вода. Също така си струва да добавите и суха мая. На всеки десет литра вода добавете три пакетчета сух продукт.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
След една седмица можете да разредите част от концентрирания продукт с пет части вода. Благодарение на това хранене морковите ще се развият напълно. След юни месец това торене трябва да се преустанови.
Хранителни нужди на морковите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
От основните хранителни вещества морковите се нуждаят най-много от калий, а нуждите от азот и фосфор не са толкова големи. За да разберете, отглеждането на 1 тон моркови изисква 2,6 кг азот, 1,35 кг фосфор и 4,5 кг калий. Съотношението на азот, фосфор и калий е 2:1:3,5.
Морковите реагират слабо на излишните минерални соли в почвата. Предозирането с минерални торове има обратен ефект и води до инхибиране на растежа на младите моркови.
Морковите се нуждаят от азот в началото на вегетационния период. Активното потребление на азот се случва в средата на лятото, когато върховете растат едновременно с кореноплодите.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
Прилагането на азотни торове през втората половина на лятото води до повишен растеж на върховете в ущърб на образуването на кореноплодни култури. Ако в почвата има излишък от азот, в морковите се натрупват по-малко захари и те се съхраняват по-лошо.
Фосфорът насърчава растежа на корените, така че е важен за морковите. По-добре е да се прилагат фосфорни торове по време на есенното копаене, те бавно се разтварят и до началото на лятото фосфорът просто преминава в достъпна форма.
Калият е най-важният елемент за получаване на висок добив на моркови. Той се изразходва активно за образуването на кореноплодни култури, така че по време на пролетната подготовка на почвата се прилагат калиеви торове, а през лятото се извършват и няколко калиеви подхранвания.
Калият насърчава натрупването на захари в кореноплодните зеленчуци и е отговорен за тяхната трайност. В почви, богати на калий, морковите растат плътни със здрава кожа. Това насърчава дългосрочното съхранение на кореноплодни култури.
В допълнение, калият повишава устойчивостта на растенията към суша и също така укрепва защитните им функции срещу патогени.
Борът е важен микроелемент за образуването на кореноплодни култури. Торенето с борсъдържащи торове увеличава добива на моркови с 10-15%, Борът подобрява фотосинтезата и помага на растенията да абсорбират азот. След варуване на почвата борът преминава в недостъпна форма, така че прилагането на торове с бор е особено важно.
Съхраняване на морковите в почвата: Градинарите съветват КАК