Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли малините да се торят с пепел?

20 ноември 2024, 11:27 часа

За много градинари основната ягодоплодна култура в лятната им вила е малината. Правилната грижа и изборът на правилният сорт гарантират получаването на две реколти годишно. Но много градинари не знаят дали малините трябва да се торят с пепел.

Ползи от пепелта

Това е най-достъпният тор, който практически се използва от много градинари. Пепелта съдържа макро- и микроелементи, подобрява структурата на почвата и повишава добива.

Какво да направите, за да не замръзнат малините през зимата?

Тя също така помага за неутрализиране на киселинността на почвата. Освен това е стимулатор на растежа и средство за борба с болестите по растенията. Но този тор има своите недостатъци.

Недостатъци от използването на пепел

Ако не спазвате дозировката при добавяне на пепел, можете да влошите условията на растеж на малините. Освен това пепелта е бедна на някои основни хранителни вещества - същото като азота. При неравномерно внасяне в почвата съществува риск от неравномерно подхранване.

Можете да добавите от 0,5 до 1 кг пепел на квадратен метър. Освен това може да се прилага веднъж годишно (през пролетта или есента). Но преди да приложите този тор, е необходимо да проверите нивото на рН и да вземете предвид преди това приложените торове в почвата.

Няма еднозначна препоръка, че малините не трябва да се торят с пепел. Може да бъде както вредно, така и полезно, но всичко зависи от конкретните условия на отглеждане на малиновите храсти, дозировката на пепелта и честотата на нейното приложение (най-добрият вариант е веднъж годишно - през пролетта или есента).

Още за ползите от торенето с пепел

Дървесната пепел като тор съдържа един от най-важните елементи за торене на растенията - калций. Той е необходим за нормалния растеж на зелената маса в началния етап на развитие и осигурява балансирано хранене през целия вегетационен период. Това е особено важно за градинските култури, които образуват голяма надземна част, например домати, тикви, краставици.

Навременното въвеждане на пепелен тор в почвата повишава устойчивостта на растенията към вредители, помага на култивираните растения да устоят на бактериални и гъбични инфекции, подобрява вкуса на реколтата, а също така променя физичните и химичните свойства на почвата, създавайки условия за пълноценна вегетация на растенията.

Торовете от дървесна пепел подобряват качеството на почвата, насищайки я с минерални съединения, които подобряват алкалните свойства на хумуса. Пепелта променя киселинността на почвата, повишава нейното pH, което има благоприятен ефект върху плододаването на растенията.

Качественият състав на почвата се подобрява значително чрез добавяне на пепел, която е естествено средство за разрохкване на почвата.

Как да се справите с прекомерния растеж на малините?

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес