На външен вид луковата муха не се различава от много от своите роднини. Но ако искате да спасите реколтата си, трябва да я разпознаете навреме и да предприемете съответните мерки, за да не унищожи насажденуията в градината ви по-късно.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Ларвите на луковата муха са изключително ненаситни и могат да нанесат много щети на вашите растения. Освен това те се размножават бързо и за кратко време могат да станат многобройни. Поради тази причина отговорният градинар трябва да знае как да предотврати снасянето на яйца от този вредител.
Народни поличби за мухите в къщата
Как да се справим с луковата муха?
Ефективната борба с луковите мухи трябва да започне в самото начало на сезона, когато вредителите все още не са в активна фаза. И тук говорим за превантивни мерки - по-специално разкопаване на земята. В случая ще можете да отгледате вредителите, които се крият в дълбоките слоеве на почвата.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Какавидите просто не могат да издържат на твърде ниски температури и поради това повечето от тях ще умрат. Сеитбообращението също е от голямо значение - по този начин ще получите по-качествена реколта и ще сведете до минимум вероятността от повторно заразяване на растенията с болести, от които са страдали миналата година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Комбинираните насаждения могат да имат много добър ефект. Например, чудесен вариант би бил да засадите лук до моркови - защото тези култури имат добър ефект една върху друга и техните миризми могат взаимно да отблъскват вредителите.
Но ако сте имали проблеми с луковата муха миналия сезон, има вероятност тези насекоми да се появят отново. Поради тази причина засегнатите и болни растения не трябва да се слагат в компоста, а вместо това трябва да бъдат напълно отстранени.
Но ако не сте имали време да извършите превенция или тези мерки не са помогнали и вредителят вече се е появил в градината, тогава трябва да помислите как да третирате културата, за да я спасите.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
За масови насаждения модерните инсектициди са най-подходящи. Въпреки това, ако имате много малко лук в градината, можете да използвате народни средства - те също могат да бъдат доста ефективни.
Например, най-популярното лекарство е амонякът. Но трябва да се отбележи, че той ще бъде ефективен срещу луковата муха само на ранен етап. Трябва да вземете 3-4 супени лъжици от течността и да ги добавите към кофа с приготвена топла вода и след това да разбъркате интензивно, така че продуктът да се разпредели добре. След това течността ще бъде готова за употреба.
Препоръчително е растенията да се поливат с нея в облачни дни или вечер, когато слънцето вече залязва. Процедурата може да се повтори след още един месец, ако не сте доволни от резултата.
Какво е чесновата муха и как да спасим градината си от нея?