Една сериозна грешка, допусната при засаждането на боб, може да лиши градинаря от шансовете му да получи добра реколта. Това е засаждане на растението на „грешното“ място. Неподходящите „съседи“ могат да лишат градинската култура от хранителни вещества и да я направят много по-уязвима към вредители и болести. Но правилният „съсед“ със сигурност ще доведе до това, че градинарят ще събере богата и висококачествена реколта от боб.
Идеални съседи за боба
Всяко от следните растения би било отличен „съсед“ за представител на семейство бобови:
- зеле;
- картофи;
- ягоди;
- моркови;
- краставици;
- домати;
- ряпа.
Подправките, които задължително да добавим към боба на Бъдни вечер
Засаждането на боб до някоя от тези култури ще гарантира добра реколта.
Лоши съседи за боба
Но следните растения ще повлияят негативно на боба:
- лук;
- пипер;
- чесън.
Тези градински култури са много лоши „съседи“ за боба: в случая той ще получава малко хранителни вещества от почвата и ще расте бавно.
Фасулът не обича глинести почви, където водата не се оттича добре. Прекомерната влажност е вредна за него. Растението обича плодородни и леки почви. Освен това помислете предварително коя площ не сте торили дълго време, защото бобът е зелено торене, тоест насища почвата с азот. След него всичко расте добре.
Вторият етап е подготовката на семената. Необходимо е да се отсеят развалените зърна, например тези с дупки. След това можете да накиснете зърната за една нощ, за да им помогнете да покълнат по-бързо, след като попаднат в почвата. Също така се препоръчва да ги потопите в разтвор на борна киселина около 5 минути преди засаждане - това ще предпази разсада от насекоми вредители.
Когато семената са подготвени и мястото е избрано, подгответе лехата. Катерливият боб може просто да бъде засаден, например, покрай ограда. Полейте почвата с лейка и засадете боба на дълбочина от 5 см.
Ако температурата все оше е ниска, през нощта покрийте лехата. Не се препоръчва засаждането на фасул при температури под +10 -+15°C.
За да расте бобът, трябва да се грижите правилно за него. Грижата се състои в разкопаване на почвата, плевене , торене, поливане и борба с вредителите.
Почвата трябва да се разкопае от самото появяване на разсада. Направете това внимателно, за да не повредите кореновата система и да не издърпате случайно самите посеви. В бъдеще разхлабването между редовете може да се комбинира с плевене.