Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Краставици без горчивина и болести - изберете тези сортове

18 февруари 2025, 13:24 часа

Ако искате да получите стабилна реколта без изненади под формата на горчиви или презрели краставици, трябва да обърнете внимание на хибридните сортове краставици. Имат отлична устойчивост на климатични условия, болести и винаги дават висококачествени плодове. Ето кои три хибрида са достойни за внимание. Те се считат за най-добрите сортове краставици без горчивина, които са устойчиви на болести. 

Най-добрите сортове краставици без горчивина

Моника (F1) - без горчивина и без обрастване. Този сорт радва с първата си реколта още на 45-ия ден след поникването. Предимствата му са следните:

  • Плодовете са дребни - 10-12 см дължина, 90 гр.
  • Нямат горчив вкус и не пожълтяват.
  • Подходящи са за прясна консумация и мариноване.

Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти 

Идеални за тези, които не искат да се притесняват за навременното прибиране на реколтата, тези краставици не са склонни към прерастване.

Атик (F1) - ранен и универсален хибрид. Един от най-ранните сортове: първите краставици се появяват още на 40-ия ден след покълването. Предимствата на сорта са следните:

  • Плодовете са с еластична кора и сочна вътрешност, с тегло до 80 гр.
  • Имат малък брой семена.
  • Отличен вкус - сладък, без горчивина.
  • Перфектни са за приготвяне на пресни салати и зимнина.

Как да се отървете от листните въшки по краставиците?

Ансор (F1) - устойчив на атмосферни влияния. Този хибрид също узрява за 40-41 дни след покълването и е устойчив на температурни промени. Предимствата на сорта са следните:

  • Тъмна и тънка кожа.
  • Изразен аромат и сладък вкус.
  • Може да се отглежда както в оранжерия, така и на открито.

Важно: ако не събирате реколтата дълго време, плодовете могат да пожълтеят, така че е важно да не остават прекалено дълго време на храста.

Защо хибридните краставици са най-добрият избор?

И трите сорта понасят добре променливото време, устойчиви са на болести и дават стабилна реколта. И най-важното, не горчат и са подходящи както за салати, така и за консервиране.

Най-добрият сорт краставици - дава богата реколта, без усилия 

Хибридите F1 отдавна са доказали своята ефективност, така че ако искате гарантирано вкусни и красиви краставици, трябва да обърнете внимание на тези сортове.

Отглеждане на краставици

Най-добрите почви за краставици са пясъчно-глинести, леки или средно-глинести, добре наторени с органични и минерални торове. Райони с близки нива на подпочвените води и високи нива на pH (над 7,6) са неподходящи. Краставиците изискват слабо кисела или неутрална реакция на почвата (6,5-7,4).

Подготовката на почвата за сеитба на краставици се извършва, като се вземат предвид нейният вид, степен на плевелна плевелност и вид на предшественика. През есента трябва да се извърши основната обработка на почвата на дълбочина 25-30 cm. Предсеитбена обработка: брануване на дълбочина 4-5 cm в зависимост от състоянието на площта, обработка на дълбочина 10-12 cm, предсеитбена обработка на дълбочина 4-5 cm.

Какво да засадите след краставиците: 7 култури, които дават отлична реколта

Формирането на храст помага да се избегне струпването на насажденията и да се подобри достъпът на светлина до всички части на растението. Тази процедура помага да се избегне претоварването на кореновата система поради силното разклоняване на насажденията, което подобрява качеството и формата на плодовете. Оформянето на храста осигурява вентилация на растенията, намалявайки риска от гъбични заболявания. В резултат на това грижите за растенията стават по-лесни, плевенето, разкопаването, поливането и пръскането се извършват по-лесно.

Отстранете яйчниците и страничните издънки в долната част на растението при първите 3-4 листа. Отстранете от растението излишните жилки, съцветия, листа, които удебеляват насаждението, както и болни или плесенясали места.

Разрезът се прави близо до основния издънка, без да се поврежда. Всички места с разрез се поръсват с пепел или натрошен въглен за подсушаване и дезинфекция.

Прищипване - премахване на апикалната точка на растеж (върха на издънката), за да се спре стъблото да расте по дължина и да се стимулира развитието на странични издънки, върху които се образува яйчникът. Извършва се, когато растението достигне определена височина или брой листа. Благодарение на прищипването можете да насочите растението в правилната посока, както и да го принудите да образува издънки от трети ред, които винаги имат много женски цветове.

Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес