Крастата е сериозно заболяване, което може да лиши всеки градинар от значителна част от реколтата му от картофи. Но дори и да не съсипе цялата реколта, тези грудки, които все пак са годни за консумация, не могат да се съхраняват дълго и нямат най-яркия вкус.
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Още: Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Следователно всеки градинар трябва да предприеме необходимите превантивни мерки, за да се гарантира, че опасното бактериално заболяване няма да засегне отглежданата от него култура.
Необходимо е да се спазват три важни правила, които са най-ефективната превенция. Те включват избор на правилното място за засаждане, правилно торене и редовно поливане.
Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това
Още: Как да се отървете от листните въшки по краставиците
Още: Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари
Златни правила за предпазване на картофите от краста
Картофите не трябва да се засаждат в райони с алкална почва. Също така е желателно почвата да не е лека и песъчлива.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 грешки, които са фатални за разсада през февруари
Още: Този плевел е враг №1 на градинарите - за 1 седмица може да унищожи цялата реколта
Също така е важно да запомните необходимостта от спазване на сеитбообращението: идеалното място за засаждане на коментирана култура ще бъде районът, където са отглеждани бобови растения през миналия сезон.
Правилното торене също е от решаващо значение. Рискът от струпясване ще бъде намален чрез добавяне на суперфосфат. Не допускайте излишък на калий и калций в почвата. Калият и калциевият нитрат не са необходими за картофите.
Опитните градинари разчитат и „народно“ лекарство като бананова кора, която се оставя да изсъхне на слънце, стрива се на прах и с него се поръсва почвата. В случая може да се приложи и торене с пепел, но не трябва да се прекалява с него.
Още: Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат
Още: Градинар: Това е тайната да спасите умиращата орхидея
Съотношението на азотни, калиеви и фосфорни компоненти трябва да бъде приблизително еднакво.
Поливането на културата трябва да бъде често. Липсата на влага в почвата е честа причина за струпясване.
Видове струпясване
Обикновено струпясване - неговите признаци могат да се видят върху кожата на кореноплодните зеленчуци под формата на малки язви с неправилна форма, а размерът на отделните петна може да достигне няколко сантиметра. Основните щети настъпват върху клубените, но в допълнение към тях са заразени столоните и кореновата система на растението.
Черно струпясване - това заболяване може да засегне не само картофените клубени, но и стъблата и кореновата система. При клубените болестта се проявява под формата на черни израстъци с неправилна форма, които приличат на буци пръст. В надземната част на растението, както и върху неговите корени, се забелязват вдлъбнати кафяви петна; при интензивна инфекция засегнатата област на растението изсъхва. В първия етап на развитие гъбата живее върху стъблата на картофите, зимува в грудки или почва. Когато се съхраняват през зимата, засегнатите кореноплоди почти не губят вкуса си, но по време на покълването на клубените, активността на гъбичките може да доведе до тяхното гниене. Няма сортове, устойчиви на това заболяване, така че третирането на семенния материал преди засаждането в почвата се счита за важна превантивна мярка.
Сребристо струпясване - основните признаци на появата му са образуването на тъмносиви петна по кожата на плода с едва забележимо покритие; диаметърът им може да варира от 1 до 50 милиметра. След известно време кожата на картофа в близост до огнищата на инфекцията се отлепва и въздухът прониква в него, след което петната придобиват сребрист цвят. Трябва да се отбележи, че въпросната болест може да засегне до 20% от реколтата - няма сортове картофи, имунизирани срещу нея.