Кои растения са подходящи за отглеждане в сандъчета

27 октомври 2021, 14:20 часа

Зеленчукът в дървени сандъчета /или щайги/ е начин за постоянен достъп до пресни билки, салати и домати. Можете успешно да създадете такава зеленина на балкон или тераса. Как да направите зеленчукова градина в кутии и какви растения да засадите в нея?

Още: Най-добрият сорт краставици: Образува плодове в студ и дъжд

Още: Как да се отървете от глухарчетата в градината?

Много жители на жилищния блок мечтаят да отглеждат собствени зеленчуци. Особено сега, когато идеята за екологичен начин на живот се развива много динамично. Не всеки обаче има градински парцел, в който би могъл да се изяви като градинар.

Ако сте един от тези хора, знайте, че мечтите ви не трябва да се ограничават от липсата на зеленина в задния двор. Решението в такава ситуация е зеленчукова градина в кутии.

Билките, марулите и тиквичките са идеални за отглеждане в сандъчета. В зависимост от размера на дървената саксия можете да засадите и:

Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата

Още: Реколта от ягоди, на която всички ще завиждат: Тайната е в този тор

- морков,

- репичка,

- домати,

- Чесън,

Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

Още: Какво НЕ трябва да се засажда до овошките?

- цвекло,

- магданоз,

- спанак,

- червен пипер.

Какво друго трябва да знаете за такава градина?

Зеленчуците на балкона са засадени по-гъсто, отколкото в традиционната градинска леха, което се изразява в относително по-обилна реколта. Нещо повече, успешно ще отглеждате различни видове растения в една кутия. Също така има голям шанс да приберете първите си реколти много по-бързо от цветната леха.

Зеленчукова градина в дървени сандъчета - Практически съвети

Домашната градина не е трудна за отглеждане. Когато го създавате, трябва да помните за достъпа до вода и слънце - това са фактори, необходими за растежа на растенията.

Какво друго е важно, когато засаждате зеленчуци на балкона?

Можете да закупите дървен сандък в магазин за домашни любимци или да го създадете сами. Вътрешността му трябва да бъде облицована с фолио, което ще предпази материала от контакт с вода. Нагласете размера на кутията спрямо зеленчуците, които искате да засадите в нея.

За да не изгният корените на растенията, не забравяйте за основата (например от експандирана глина). Този слой трябва да се появи в долната част на щайгата.

Добре е поцвата да е съобразена с нуждите на растенията. Когато засаждате зеленчуците си в сандъци, имате възможност идеално да адаптирате почвата към техните специфични „изисквания“. Можете да използвате различен субстрат във всяка от саксиите.

Ако отглеждате зеленчуци в щайги, не забравяйте да ги поливате редовно. Растенията в градината на балкона имат по-малък достъп до дъждовна вода от тези, които растат в лехите. Освен това поцвата в кутиите изсъхва по-бързо, така че е необходимо системно напояване, за да се предотврати изсушаването на зеленчуците.

Не забравяйте също редовно да подхранвате растенията (например с естествен тор). Водата бързо отмива ценните минерали. Трябва да ги попълвате редовно, за да се насладите на реколтата. Ако имате наистина малък балкон, зеленчуковата градина в сандъчета ще играе както практична, така и естетическа роля (ще замени цветята в саксии).

Поради тази причина си струва да се погрижите за външния вид на зеленото растение, докато засаждате растенията – например да ги посеете, така че да растат в равни редове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес