Повечето градинари използват студена вода за поливане на всичко в градината. Докато други слагат множество кофи и бъчви в градината.
Съдовете се пълнят с вода, която след това се нагрява на слънце. Резултатът е топла течност, с която може безопасно да поливате всички градински култури.
Поливане на доматите при зреене - колко често трябва да се прави
Какво да направите, ако няма достъп до такава вода? Възможно ли е да се поливат растения със студена вода? Има градински култури, които ще „реагират“ нормално на поливане със студена вода. Но има представители на флората, за които водата с ниска температура представлява сериозна опасност.
Кои растения могат да се поливат със студена вода?
Тази опция за поливане не е противопоказана за следните популярни градински култури:
- зеле;
- моркови;
- зимен лук и чесън;
- репички;
- цвекло;
- киселец;
Струва си да се подчертае, че растенията с дълбока коренова система, както и културите, които са преживели „зимуването“, не се страхуват от студена вода.
Кои растения не трябва да се поливат със студена вода?
Течността с ниска температура ще повлияе отрицателно на следните култури:
- дини;
- патладжан;
- пъпеши;
- краставици;
- пипер;
- домати.
Поради студената вода, всички горепосочени растения ще започнат да се развиват по-бавно и по-лошо ще абсорбират хранителни вещества. Освен това културите ще станат по-уязвими към гъбични заболявания. А за краставиците студеното поливане също е изпълнено с ранно завършване на плододаването, както и с влошаване на вкуса на плодовете.
Растежът и плодородието на културите, които растат в лехите, са правопропорционални на използвания вид поливане и грижи за почвата. При избора и организирането на метод за напояване е важно да се вземат предвид характеристиките и нуждите на определена култура.
Нека да разгледаме основните правила и принципи, които трябва да следвате:
- За да предотвратите заболяването на растенията, използвайте нагрята, а не студена вода.
- В горещи слънчеви дни поливайте след намаляване на горещините, без да излагате растенията на слънчеви изгаряния.
- След 19 часа също не трябва да поливате, за да не увеличите вероятността от брашнеста мана.
Честотата на поливане зависи пряко от вида растения, които са засадени в лехите.
Поради факта, че поливането с лейка или маркуч отнема много време и изисква физически усилия, градинарите често прибягват до полуавтоматични или автоматични системи (последните са особено подходящи, ако не посещавате често градината си).
Как правилно да поливате пипера в жегата?