Пепелта може да бъде безплатна и ефективна тор за много растения в градината. Въпреки това трябва да знаем кои растения обичат пепелта и кои не, как да я приготвим и използваме правилно. В тази статия ще разгледаме някои от най-важните аспекти при използването на пепел в градината.
Растения, които обичат пепелта
Има определени растения, които се възползват от положителното действие на пепелта върху почвата. Тези растения включват зеле, краставици, тиква, боб, грах, цвекло и много други. Пепелта може да бъде добавена директно в почвата, като се спазва нормата от 100-200 грама на квадратен метър.
Тънкости при използването на пепел в градината
Растения, за които пепелта не е подходяща
Въпреки ползите си, пепелта не е подходяща за всички растения, особено за тези, които предпочитат кисела почва. Такива растения включват иглолистни растения, лилии, лупини, незабравки и момина сълза, боровинки, хортензии, калуна, рододендрон, циния, хризантема и метличина. Също така, малините, орловите нокти, японската дюля, хамамелисът и ябълковите дървета предпочитат почва с висока киселинност.
С този лесен трик колорадските бръмбари няма да доближат градината ви
Подготовка и използване на разтвора от пепел
За да приготвите разтвор от пепел, ще са нужни следните съставки: 1 чаша пепел, 9% трапезен оцет и 10 литра вода. Трапезният оцет се добавя, за да активира усвояването на калция от пепелта. Този разтвор е особено полезен за доматите. За картофите, които предпочитат леко кисела почва, може да се използва пепел, но в по-специален начин. Препоръчително е да добавите пепел към картофената леха една година преди засаждането на клубените в малки количества (не повече от 100 грама пепел на квадратен метър). Така пепелта ще бъде много полезна за картофите.
Ето как правилно да използвате пепел в градината
Използването на пепел като тор в градината може да предостави значителни ползи за растенията. Важно е обаче да знаем кои растения обичат пепелта и да я използваме правилно. Спазвайки препоръките за добавяне и разреждане на пепелния разтвор, можем да се радваме на здрави и плодородни растения в нашата градина.