Доматите са сред най-често отглежданите в градинки, дворчета и дори в саксии на терасата плодове у нас. Добрата реколта зависи от полаганите грижи за тях, опита и познанията, осигуряването на адекватна влажност и хранителни вещества, профилактиката на заболяванията и предпазването от вредители.
Осигуряването на нужната влага става чрез поливане, профилактиката и лечението на заболявания – чрез препарати за растителна защита, а подхранването – с употребата на хранителни субстанции които могат да бъдат както закупени от специализираните магазини, така и домашно приготвени.
Сред най-популярните средства за подхранване на доматите, приготвено в домашни условия, едновременно естествено, ефективно и изгодно, е торът, а едни от най-добрите резултати дава торенето на домати с птича тор, благодарение на който може да разчитаме на увеличаване на добива, на по-богата реколта.
Торене със селитра - кога и как се прави
Торенето на домати с птича тор – ефикасното подхранване
Птичият тор е известен като най-висококонцентрираният и с най-бързо действие сред органичните торове, с което благоприятства развитието на доматите и увеличава добива по-осезаемо в сравнение с оборския тор например. Три-четири пъти е по-богат на азот, калий и фосфор, поради което е предпочитан от отглеждащите не само домати, но и други плодове и зеленчуци, за които птичият тор е подходящ за извършване на подхранване. Птичият тор съдържа още желязо, магнезий, калций, които се усвояват идеално от доматите, когато се подхранват с птича тор.
Чести грешки при торенето на домати с птича тор
- Грешки при избора на птича тор
За оптимални резултати се използва добре угнила птича тор.
Торене на доматите след засаждане - ето как се прави
- Грешки при съхраняването
За да подхранваме доматите и културите си с птича тор и да сме доволни от резултатите, необходимо е да знаем как да я съхраняваме. Някои начинаещи градинари отбелязват, че са очаквали повече от употребата на птича тор, а най-вероятно резултатите са незадоволителни, защото не са съхранявали правилно ценния тор през зимата.
При многократно размразяване и замразяване, на каквито е подложен торът през студения сезон, намалява азота в него, тоест намалява ефективността на тора. Важно е съхраняването да се извършва на големи купчини, а не на малки, за да се намали загубата на азот и ценни вещества. Добавянето на праховиден суперфосфат и покриването на купчините с тънък слой почва значително помага за намаляване на загубите на азот в птичия тор.
- Грешки в дозирането и прилагането на птича тор
При употреба на по-големи от препоръчителните количества резултатите няма да са по-добри. Използването на прекомерни дози тор може да навреди на доматите или другите зеленчуци, които торите, защото е силен и висококонцентриран. Независимо дали го използвате в твърдо състояние, или разреден с вода, не превишавайте дозите, които при разреждане са килограм тор в 20 литра вода, когато говорим за изсъхнал тор. Разреденият с вода тор се използва върху мокра почва – или след напояване, или след естествено овлажняване на земята – тоест сред дъжд.
Най-добрият момент за прилагане и употреба на птича тор е през пролетта преди засаждането на доматите, тоест при пролетната подготовка на почвата и мястото, което ще стане дом за вкусните и любими червени плодове, които погрешно наричаме зеленчук. Друг подходящ момент е през есента, при есенната обработка на земята.
Най-подходящата употреба на птича тор
- При необходимост от минерални торове
Птичият тор е особено ценен, ако почвата е бедна на азот и фосфор и е важно бързо да бъдат доставени тези хранителни вещества на посевите. Ако се нуждаете от минерални торове, то съвсем спокойно може да ги замените с птича тор.
- За градинари, приготвящи компост
Торенето на домати с птича тор е изключително подходящ избор и за градинарите, използващи компост. Този тор е идеален за смесване с шума, иглолистна дървесина, отпадъци от растения и др., което го прави чудесен избор за онези градинари, които имат навика да компостират.
- При висок риск от заболявания
Подходящ е птичият тор и при висок риск от гъбични и други заболявания по културите, от които този тор помага да предпазим зеленчуците си, тъй като наторените с птича тор домати са по-малко податливи на заболявания.
- За собствениците на птици
Употребата на птичи тор е подходяща и за градинарите, които отглеждат птици. Така те постигат двоен резултат – не само не срещат колебания какво да правят с натрупалата се тор от домашните им кокошки, патици, пуйки и прочие, но винаги имат под ръка този високоефективен, лесен и безплатен начин да подхранят доматите си и да увеличат добива от тези и други зеленчуци в градината си.