Ако сте привърженици на чесъна и разполагате със собствена градина, трябва да направите няколко неща още сега. Мнозина не знаят, но засаждането на зимен чесън е обвързано с по-едри глави и скилидки. За да се радвате на богата реколта, трябва да извършите засаждането до края на месец октомври.
Как се обработва почвата преди засаждането на зимен чесън?
Най-напред трябва да почистите почвата от всички растителни остатъци и след това да я прекопаете на 20 см дълбочина. Не е желателно да извършвате по-дълбока обработка, защото това може да доведе до накъсване на младите коренчета на никнещия чесън.
Ако вече сте торили предшествениците с органична тор, не е задължително да извършвате повторно наторяване.
Задължително направете това след засаждането на зимния чесън, за да е богата реколтата му
Оформянето на лехите също си има своите специфики, с които е добре да се съобразите. Наклонът трябва да е слаб и да няма никакви вдлъбнатини на повърхността, за да не се задържа дъждовна вода. Ако се застои вода, това може да причини загниване на зимния чесън и да съсипе реколтата.
Как трябва да се грижим за чесъна, след като вече сме го засадили?
След като вече засадите чесъна в почвата, не е нужно да полагате кой знае какви грижи за него. Ако виждате, че плевели са поникнали около зеленчука, трябва задължително да ги премахнете. В случай, че през есенните месеци не валят дъждове, може да го полеете.
През зимните месеци пазете зеленчука от чеснова муха. С наближаването на пролетта, почвата започва да се нуждае от разрохкване. При необходимост може да подхраните с амониева селитра до около 15 г на квадратен метър.
Това са всички специфики, които трябва да знаете при засаждането на зимен чесън. Придържайте се към тях, ако искате да се радвате на богата реколта.