Тези едногодишни растения цъфтят през цялото лято и не изискват грижи.
Как да засадите разсад от петунии?
Спазването на всички правила ще ви позволи да отглеждате силни и жизнеспособни разсад.
1. Почва за засаждане на семена от петуния за разсад
За разсад можете да намерите специална почва в градински магазин или да я направите сами. Например купете универсален субстрат и почва от градината. Първо, трябва да разделите бучките с ръцете си и да премахнете чуждите предмети, отломки, корени на други растения.След това пресейте през сито с фини дупки. Двете почви се смесват в купа и се дезинфекцират с вряща вода. Преди засаждане на дъното се поставят експандирана глина или счупени тухли, за да се създаде дренажен слой.
2. Капацитет за разсад
За засаждане на семена можете да използвате обикновени пластмасови кутии за храна със стени не повече от 10 см. Ако стените са по-големи, разсадът ще се удължи, което ще повлияе на декоративния им ефект в бъдеще.
Как става засаждането на цветя в градината?
3. Семена за засаждане на петунии
Трябва да купувате семена от доверени производители - това ще спести време и усилия.
4. Засяване
Напълнете подготвените контейнери с пръст, полейте обилно топла вода. Браздите за сеитба се поръсват с речен пясък, за да се виждат черните семена. След това разпределете равномерно с клечка за зъби по повърхността.
5. Дати на засаждане на петунии
Това нежно цвете има малки семена, които отнемат много време, за да покълнат. Ампелът и каскадата се засяват малко по-рано, защото се развиват по-бавно. Храстът - 2 седмици по-рано. Петунията не понася минусови температури, уврежда се дори при -1. Засяването на семена за разсад започва не по-късно от средата на февруари.
Мястото на засаждане също влияе върху времето: ако се планира да бъде разположено на открито, тогава разсадът се засажда в първите дни на юни. За ранен цъфтеж в саксии на веранда или балкон - средата или края на май. Когато стане студено, винаги можете да го внесете в къщата.
5 отровни цветя в дома, които ви разболяват
6. Грижи за разсад
Първите издънки се появяват 14-15 дни след засаждането. На този етап трябва периодично да отстранявате филма от оранжерията и да проветрявате. Ако разсадът е удължен, той се усуква върху клечка за зъби и се вкарва в земята.Уверете се, че докато се появят 3-4 листа, субстратът е постоянно мокър. Филмът се отстранява напълно, когато разсадът има четири чифта листа. Учат постепенно - първо 2 пъти на ден по 5 минути, след това по 10 минути, след това оставатнапълно отворени.
7. Пикиране на разсад
Разсадът се пикира след появата на пет чифта истински листа. За това са подходящи пластмасови чаши от 100-150 ml с дренажни отвори на дъното. Вътре се изсипва субстрат, прави се вдлъбнатина, така че кореновата система да е свободна. По-удобно е да извадите кълновете с чаена лъжица или шпатула. Корените се отделят внимателно, пресаждат се в нови контейнери, поръсват се с пръст, уплътняват се. Полива със стайна температура.
8. Прищипване на разсад
Тази процедура се прави, за да се образува храст - такива разсад ще бъдат буйни и цъфтящи.