Ако искате да отглеждате зеленчуци през зимата трябва да заложите на издръжливи, като броколи, брюкселско зеле, къдраво зеле, праз и пащърнак. Листните култури като манголд, магданоз и рукола също могат да презимуват, но с малко защита. Може да си отглеждате и моркови, лук, ряпа и зимна тиква, но трябва да ги съхранявате правилно.
Кога да заседя зеленчуци за зимна реколта?
Пролет и лято
В края на пролетта или началото на лятото може да засадите зимни зеленчуци като броколи, брюкселско зеле, къдраво зеле. Трябват им няколко месеца, за да достигнат зрялост и да са готови за консумация. Справят се добре през студените дни и може да им се насладите през зимата.
Засейте листни култури като манголд, цикория, ландрес и магданоз в началото на лятото за есенни реколти, които могат да продължат през зимата, ако са снабдени с някаква защита от руно или клош.
Късно лято и есен
През късното лято и есента може да засадите царевична салата, кресон и листа от ориенталска салата, рукола в градината. Трябва да ги покриете с клош, руно или студена рамка, за да се насладите на листата им през зимата. Картофите могат да се засаждат в средата до края на лятото за зимни реколти.
Как да отглеждаме зеленчуци за зимни реколти?
Планирайте площ от почвата и я подгответе за засяване на семена. Това обикновено включва плевене и премахване на камъни и буци. Така ще създадете ронлива и фина почва.
Посадъчното легло обикновено се подготвя далеч от основния парцел за зеленчуци за започване на бавнорастящи култури, които в дългосрочен план се нуждаят от голямо разстояние. Такива са праз лук и зеле.
Зимни зеленчуци за вашата градина
Посейте пащърнак директно в земята и имайте предвид, че може да отнеме няколко седмици, за да покълне.
Трансплантирайте разсада до крайните им позиции, когато са образували малки, здрави растения с два или четири чифта истински листа.
Засявайте салатните растения директно в земята през лятото в плитки сеялки, които са били напоени преди сеитбата.
През лятото използвайте разумно пространството, като засеете или пресадите разсад в земята, освободена от ранни култури, като боб или ранни картофи.
Поливайте добре.
Окопайте редовно между редовете, за да ги предпазите от плевели.
Покрийте салатите и листните растения, за да ги защитите от сланите.