Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите това до тях

04 септември 2024, 13:13 часа

Има един малък трик, благодарение на който картофите няма да покълнат цяла зима и ще останат във възможно най-добро състояние до следващото лято. Разбира се, в случая е важно да се спазват и основните изисквания за съхранение, в противен случай никакви трикове няма да помогнат. Само в комбинация с всички препоръки може да се постигне най-добрият резултат.

Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари

Топ трик за съхранение на картофите

За да не покълнат картофите, те се съхраняват в хладно и сухо помещение (килер, мазе), без слънчева светлина или източници на топлина.

До какво води яденето на картофи с хляб?

В допълнение към това можете да приемете един трик, използван от по-възрастните градинари. Някои градинари все още го използват и до днес. Тайният трик включва използването на кестени и жълъди. Слагат се се директно в торбата, мрежата или съда с картофите. Методът е напълно безплатен и ще помогне за забавяне на покълването на грудките.

Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Има още един интересен начин за съхранение на картофи. Реколтата се подрежда на слоеве с цвекло. Например, първо поставете слой цвекло, след това картофи. Цвеклото поема излишната влага, от която се нуждае, а това от своя страна осигурява по-добро съхранение не само за него, но и за картофите.

Колко добре ще се съхраняват картофите през зимата зависи не само от сорта и условията на съхранение, но до голяма степен от прибирането на реколтата.

Картофите започват да се прибират за съхранение след 25 август. По-добре е при топло, сухо време, при температура на въздуха 15 - 20 градуса. И е важно да не отлагате прибирането на реколтата - ако температурата на почвата е под 7 градуса, клубените ще загубят част от хранителните си вещества и ще се съхраняват по-лошо. Есенната топлина също е пагубна за реколтата: картофите ще започнат да произвеждат нови издънки, което означава, че самите те ще загубят част от хранителните вещества.

По-добре е да извадите картофи с вила - можете да отрежете клубените с лопата, което често се случва - в случая те не могат да се съхраняват и ще изгният.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Клубените трябва да бъдат сортирани веднага. За съхранение се оставят само здрави грудки. Болните и ранените трябва да се консумират възможно най-скоро.

Ако картофите са покрити с влажна почва, не можете да ги обелите веднага - кората им ще се повреди и клубените ще изгният. Затова първо трябва да се изсушат не на слънце, както често правят летните жители, а на сянка. И не повече от 2 часа – в противен случай ще позеленеят: в тях се образува токсичното вещество соланин.

Изсушените клубени се почистват внимателно от почвата и се поставят в хладно, сухо и тъмно помещение, например в плевня или склад. Там те трябва да престоят около 2 седмици - през това време клубените най-накрая ще изсъхнат и ще узреят напълно. След изсушаване в плевнята, картофите могат безопасно да бъдат преместени в мазето.

Засадете ги веднага след като приберете картофите - тези растения ще направят почвата плодородна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес