Доматите са едни от най-често отглежданите зеленчуци в градината. Имат нужда от добро поливане, слънчева светлина и добра грижа. Запознайте се с видовете мана по доматите, за да осигурите добри условия на доматите и да ги предпазите.
Маната по доматите се причинява от гъбична инфекция и като всички гъби, те се разпространяват чрез спори и изискват влажни, топли климатични условия, за да процъфтяват. Това са три различни гъби, които атакуват доматите по три различни начина в три различни времена.
Как да се справим с вредителите по доматите?
Септориоза
Септориозата е най-честата мана по доматите и се нарича още петна по листата. Обикновено се появява в края на юли с малки черни или кафяви петна по долните листа. Докато плодовете могат да останат незаразени, загубата на листа може да повлияе на добива, както и да изложи плодовете на слънчеви изгаряния.
Това е най-малко вредната мана по доматите в сравнение с другите. Вашето решение и избягване на проблема може да бъде поливане само в основата на растенията и избягване на градината, докато листата са мокри.
Ранната мана
Ранната мана се появява след обилно завързване на плодове. Първо върху листата се развиват пръстени, наподобяващи мишени, а по стъблата скоро растат язви. Черните петна по почти узрелите плодове се превръщат в големи натъртени петна и плодът започва да пада.
Тъй като реколтата е почти готова за бране, това може да е най-разочароващата мана по доматите. Решението може да бъде просто и лесно. За да предотвратите нахлуването на доматената мана в реколтата през следващата година, изгорете всичко, което гъбата може да е докоснала, включително плодове и листа.
Засяване на ДОМАТИ от семена: Стъпка по стъпка
Късната болест
Късната болест е най-рядко срещаната болест по доматите, но е най-разрушителната за растенията. Бледозелени, напоени с вода петна по листата бързо прерастват в лилаво-черни лезии и стъблата стават черни.
Напада при дъждовно време с хладни нощи и бързо заразява плодовете. Заразените плодове показват кафяви петна с кора и гният бързо. Това е болестта, която е причинила Големия картофен глад през 1840 г. и бързо ще зарази всички картофи, засадени наблизо.
Решението е всички картофи да бъдат изкопани и изхвърлени, както и всички доматени растения и плодове, засегнати от тази доматена мана. Изгорете всичко, което гъбата може да е докоснала.