За съжаление, много градинари правят грешки при отглеждането на разсад от домати, което може да доведе до тяхното заболяване, отслабване или загиване.
Още: Засадете това до ягодите и ще избият плодове в цялата ви градина
Още: Истина или мит: Кайенски пипер пази градината от вредители?
Какви грешки трябва да избягвате при отглеждането на разсад от домати, какви условия и грижи са необходими за разсада, както и какви съвети и трикове ще ви помогнат да отгледате здрав и силен разсад от домати.
Мощна коренова система
Доматите обичат да се берат. Това позволява на растението да развие кореновата си система. Но това се отразява зле на производителността.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Твърдението, че колкото по-голяма е кореновата система, толкова повече хранителни вещества ще получи доматът, не е вярно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Корените ще вземат от почвата точно толкова, колкото е необходимо за подхранване на надземната част. Следователно образуването на мощни корени по време на периода на отглеждане на зелена маса и образуването на клъстери се отразява негативно на добива.
Кога е най-добре да се сее разсад за ранни домати?
Ето защо не трябва да се увличате с бране и прищипване на корени. Нека е по-добре да има един дълъг корен.
Още: Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен
Още: Как се прави листно подхранване на краставиците
В допълнение към подобряването на добива, това ще увеличи устойчивостта на доматите към суша. Дълъг мощен корен ще получи влага от дълбините на почвата. Докато влакнестият корен изисква често поливане.
Можете да получите доста дълъг, силен корен, като отглеждате разсад в контейнер с конусообразно дъно. Подходящи са и дълбоки индивидуални контейнери, в които можете да добавяте почва, докато растението расте.
Високите и ниските сортове домати се засаждат еднакво
Това е заблуда. Високите (индетерминантни) сортове се засаждат плитко, до средата на подсемеделието, последвано от добавяне на почва, ако е необходимо.
Нискорастящите (детерминантни) сортове изискват задълбочаване до котиледоните.
Ако разсадът от домати е дълбоко заровен, растението няма да се формира правилно. Резултатът от заболяването е нисък добив, гниене.
Какво да не правим при засаждане на разсад домати
Често и обилно подхранване
Това не е необходимо, ако семената са засадени в плодородна почва. Почвената смес вече съдържа достатъчно хранителни вещества за разсад.
Прекомерното подхранване ще доведе до разтягане на растението или увеличаване на зелената маса.
Еднократното подхранване е оправдано само при явен недостиг на хранителни вещества. Например: бавен растеж, малък лист, разтягане и т.н.
Отглеждане на много голям, мощен разсад
Растенията с цветя и яйчници не се вкореняват добре, особено на открито.
След засаждане на такова растение на постоянно място има вероятност цветята и яйчниците да паднат. Младият разсад ще се вкоренят по-бързо и по-лесно.