Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се отглежда босилек в домашни условия?

10 февруари 2024, 12:02 часа

Босилекът е ароматно растение, което се използва като подправка в различни ястия. С босилек се приготвя популярният сос песто, който представлява смес от босилек, борови ядки и пармезан. Растението е традиционна подправка за много кухни по света, особено в италианската, тайландската, виетнамската. Името на растението е от гръцката дума basilikohn, което означава “кралски” и показва отношението към босилека още в древността.

Още: В какво НЕ трябва да се засажда разсад?

Още: Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни

Родината на босилека е Индия, където се пази като икона на гостоприемството. В Италия растението е символ на любовта. Според легендите в Египет се използва за балсамиране на мъртвите. Днес се отглежда в много страни по целия свят.
Босилекът се превръща във все по-популярна и използвана подправка и в българската кухня.

Уникален аромат: Защо всеки трябва да отглежда босилек в саксия

Ако искате да имате пресен босилек за приготвяне на пица, песто или други ястия, може лесно да го отглеждате в домашни условия. Босилек може да засадите на открито в градината или в саксия. Той е топлолюбиво растение, затова е най-добре да го захваните чрез разсад, за да се развие по-рано. Разсадът е по-добре да се отгледа от семена, след което да се премести на друг терен.

Още: Защо картофите се напукват - всеки градинар трябва да знае това

Още: Това е най-добрият сорт пипер

Засаждане

Засаждането на растението става със семенца, които може да си купите. Когато ги избирате, предпочитайте такива от нискорастящи сортове  Засейте ги в сандъче или саксия в не прекалено влажна пръст и на дълбочина от не повече от 0,5 см. Най-подходящият сезон за засаждане на босилек е през пролетта. Но, ако отглеждате растението у дома, сезонът няма значение.

Босилекът е топлолюбива култура, затова поставете семенцата да поникват на топло място. Може да си купите вече засаден босилек в саксия. Когато избирате такъв от пазара или магазина, внимавайте листата му да не са почернели.

Пресаждане

Когато босилекът започне да пуска листенца, може да го пресадите в по-голяма саксия. Ако сте купили босилек в саксия, добре е да го оставите около една седмица у дома да се приспособи, преди да го пресадите в друга саксия. Босилекът не е много претенциозен по отношение на почвата.

Още: Най-добрият тор, който се използва преди засаждането на картофи

Още: Засаждане на рози: При каква темпратура на почвата е най-добре да се прави

Важното е да го оставите на слънчево място, най-добре директно на перваза на прозорец. През лятото може да го изнасяте на балкона. Имайте предвид, че стъблата на босилека могат да стигнат до около 50-56 см височина, ако не се подрязват редовно. Затова е препоръчително да оставите разстояние от около 30 см между самите коренчета, когато ги разсаждате.

Проблеми при отглеждане на босилек и как да се справите с тях

Поливане

Не забравяйте да поливате босилека редовно.  Когато растението има вече 5-6 листенца, може да го пресадите в саксия. Някои сортове босилек растат доста “разперени” и имат нужда от повече пространство. Поливайте босилека в корените, без да мокрите листата. Трябва да поливате редовно, но проверявайте дали почвата е суха. Ако все още е влажна, растението може да издържи още няколко дни. Не прекалявайте с напояването.

При студено време

Ако босилекът ви е на открито и стане студено, се препоръчва да го приберете отново на топло. Ако много се е разраснал, може да изсушите или замразите някои от листата му, които използвате по-късно.

Бране

Босилекът се подрязва с подходяща ножица. Ако предпочитате да използвате пресен босилек, не го изчаквайте да стигне до фазата на цъфтеж. Отрежете не повече от ⅔ от цялото растение.

Сушене

Ако искате да използвате сух босилек, след като отрежете няколко стръка, трябва да ги завържете на малко снопче и да го закачите на проветриво място. Изсушеният босилек може да бъде стрит и прибран в подходящ съд или бурканче, което задължително трябва да затворите добре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес