Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да подготвите почвата през есента за засаждането на разсад?

27 октомври 2024, 13:30 часа

Есента е идеалното време за подготовка на почвата за за засаждането на бъдещия разсад. Именно през този период можете да съберете всички необходими компоненти, за да създадете добра почвена смес, която ще осигури на растенията бърз старт през пролетта. За целта се използва почва от градината. Но е важно тя да се прибере в правилния момент.

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Още: В какво е най-добре да засадите разсад?

Ползи от прибиране на почвата през есента

Прибирането на почвата през есента има няколко важни предимства. Първо, до първата слана горният слой на почвата е с най-благоприятен състав. Вредителите и патогените се преместват в по-дълбоките слоеве, а насекомите, останали на повърхността, умират при застудяване на времето.

Лек срещу вредители: Полейте още сега почвата с това

Второ, почвата, събрана след първата слана, става по-плътна и по-лесна за по-нататъшна обработка. Това допринася за по-добра обработка и последващо аериране на почвата. 

Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи

Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки

Как правилно да събираме почвата за разсад?

По-добре е да събирате почва за разсад в лехи, където преди са били отглеждани бобови растения като грах или боб. Те обогатяват почвата с азот, което е много важно за бъдещия разсад.

Не се препоръчва използването на почва от райони, където културите, които планирате да отглеждате като разсад, вече са били отглеждани. Например, почвата, в която растат домати, не е подходяща за доматен разсад, тъй като може да бъде изтощена.

Освен това трябва да се избягва почва от райони, където често се използват химически торове или пестициди, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на разсада. Най-добре е да изберете почва от органично култивирани лехи. 

Как правилно да подготвите почвената смес?

За да стане почвата по-плодородна, към нея се добавя хумус и така наречената „дива“ почва, която може да бъде взета от гората или ливадите. Оптималното съотношение е 1:1:1 (почва, хумус, дива почва). За да обогатите сместа с полезни вещества, добавете пепел (чаша към кофа с пръст). Ако почвата е твърде гъста или съдържа големи буци, препоръчително е да добавите малко торф, за да стане по-рохкава.

Още: Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки

Още: Засаждане на разсад от домати: Как да изчислите правилно кога е най-подходящият момент за това

Торфът подобрява водопропускливостта и позволява на кореновата система да се развива по-добре. Можете също така да добавите кокосов субстрат, който увеличава влагоемкостта на почвата.

Как правилно да съхранявате почвата до пролетта?

Събраната почва трябва да се постави в кутии или торби и да се съхранява на хладно място: на балкон, в плевня или просто под капак навън. Важно е през зимата почвата да замръзне – това е естествен начин за дезинфекция.

Няколко дни преди употреба почвата се пренася на топло място, за да се активират полезните микроорганизми. Важно е да се гарантира, че почвата не изсъхва или се навлажнява прекомерно по време на съхранение.

Как да разберете, че е време да смените почвата в саксиите?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес