Повечето любители градинари знаят, че за здравето и изобилния цъфтеж на стайните цветя е важна правилната грижа за тях. Но малко градинари знаят, че един от най-надеждните помощници в това отношение може да бъде обикновената лимонена киселина. Ето кога и как е правилно да се използва тя, за да е максимално полезна за стайните растения.
Ползите от лимонената киселина за стайни растения
Лимонената киселина е органична киселина, открита в цитрусовите плодове. Нейното използване като тор за стайни растения има редица предимства:
- Повишава киселинността на почвата, което е особено необходимо за растенията, които предпочитат слабо кисела или кисела среда
- Подобрява усвояването на хранителни вещества от растенията, включително желязо.
- Стимулира растежа и развитието, спомага за по-обилен цъфтеж.
- Укрепва имунитета на растенията, повишава устойчивостта им към болести и вредители.
- Неутрализира варовиковите отлагания в почвата, подобрявайки условията за корените.
Бърз растеж на всичко в градината - тайната е в тази съставка
Кои цветя обичат лимонена киселина?
Много стайни растения могат да се поливат с лимонена киселина, но тя е особено подходяща за следните растения:
Азалия. Тези декоративни храсти реагират добре на поливане с разтвор на лимонена киселина, което им осигурява изобилен и продължителен цъфтеж.
Хортензия. Чрез поливане на хортензия с разтвор на лимонена киселина можете да постигнете промяна в цвета на цветята до по-студени нюанси - синьо, лилаво или лилаво.
Орхидеи. Много видове орхидеи, особено фаленопсис и дендробиум, изискват леко кисела среда. Поливането с лимонена киселина им позволява да усвояват по-добре хранителните вещества.
Кои цветя трябва да се поливат с подкиселена вода?
Камелии. За тези вечнозелени храсти лимонената киселина ще помогне да се създадат необходимите киселинни условия и да се постигне буен цъфтеж.
Хлорофитум. Използването на лимонена киселина ще даде по-интензивен цвят на листата на това популярно стайно растение.
Как да използвате правилно лимонената киселина?
За да използвате лимонена киселина за стайни цветя, просто разредете 1 чаена лъжичка в 1 литър вода. Поливайте растенията с този разтвор 1-2 пъти месечно. Важно е да запомните, че лимонената киселина е доста агресивна, така че не трябва да превишавате дозата. Прекомерната употреба на тази съставка може да увреди корените и да попречи на растежа на растенията.
Засаждане на разсад: Какви зеленчуци и цветя да засадите през февруари
Какви градински култури могат да се поливат с лимонена киселина
Лимонената киселина е универсален помощник в грижата за растенията в градината. Може да се използва за обработка на почвата и напояване. Тя е ефективна за пръскане на градински растения; помага за укрепване на имунитета на издънките.
В градината лимонената киселина може да се използва за наторяване на чушки, краставици, домати, чесън и много други. За да направите това, трябва да приготвите следния разтвор. Ще ви трябва:
- 1 супена лъжица лимонов сок;
- 10 литра вода;
Просто разредете киселината във вода. След това можете да поливате вашите растения с него. Трябва да излеете около литър вода под всеки храст и върху листата. Тази процедура може да се повтори след десет дни. Лимонената киселина, разредена във вода за чушки, дава растеж и ще ви помогне да отгледате богата реколта. Лимонената киселина действа подобно на чесъна. Не забравяйте от време на време да подхранвате лехите с лимонов сок, резултатите ще ви изненадат приятно.
Никога НЕ засаждайте тези цветя заедно
Известно е, че ягодовите храсти обичат кисела почва. В случая киселата съставка също ще е от полза. Смесете половин чаена лъжичка киселина и 2 литра чиста вода.
С този разтвор полейте почвата около ягодите. По този начин храстите ще растат в кисела среда, а това ще се отрази положително на реколтата и качеството на плодовете.
Лимонената киселина подобрява и качеството на почвата, в която растат градинските цветя. За целта смесете: 1 чаена лъжичка киселина и 5 литра вода.
Разтворът за напояване трябва да се приготви непосредствено преди употреба. Поливайте цветните лехи и стайни цветя с тази вода и много скоро ще забележите положителна промяна. Лимонената киселина е от полза за розите. Тя прави почвата по-подходяща за растежа.
7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни