Киселолюбивите растения са изключително специфични и взискателни към състоянието на почвата. Грижата за тях през есента може да се отплати с обилен цъфтеж (добра реколта) през следващия сезон. Кои растения в градината обичат кисела почва?
Киселиннолюбиви растения в градината
Киселиннолюбивите растения са тези, които се нуждаят от кисела почва за правилно развитие. Такива видове могат да абсорбират хранителни вещества от почвата само когато тя достигне достатъчно ниско pH. В противен случай, въпреки поливането и торенето, растенията не могат да се хранят с това, което е в земята. С течение на времето те стават слаби, жълти, болни и след това умират.
Този тип видове се делят на изключително киселиннолюбиви растения и умерено киселиннолюбиви растения. Изключително киселиннолюбивите растения се нуждаят от много кисела почва, за да се развият. Умерено обичащите ще растат добре както в кисела, така и в леко кисела почва.
Градинските растения, които са изключително киселинно обичащи:
Азалия (рН 3,5-5,5)
Боровинки (рН 3,5-5)
Още: Как да отгледаме слива от костилка? Този метод не се проваля НИКОГА!
Черна боровинка (рН 3,5-5)
Пиерис (рН 4,5-5,5)
Блехнум (рН 4,5-5,5)
Рододендрон (рН 3,5-5,5)
Още: Хедър: Често се бърка с пирен, но ще ви радва с цветове до първа слана
Хедър (рН 3,5-5,5)
Градинските растения, които са умерено ацидофилни, включват:
Цариградско грозде (pH 5,5-6,2)
Хортензия (рН 5-6,5)
Магнолия (pH 5-6)
Малина (рН 5,5-6,2)
Ягода (рН 5,5-6,2).
Есенно торене на киселинолюбиви растения – кога да го направим?
Есенното торене на киселолюбивите растения трябва да се извършва през септември и октомври. Веднъж е достатъчно, но ако разсадът е слаб и искаме да оцелее до следващия сезон, струва си да го извършвате дори всеки месец, т.е. два-три пъти.
По това време трябва да смените тора, който сте използвали през пролетта и лятото. От август използваме есенни торове за киселолюбиви растения. Имат намалено съдържание на азот и са богати на фосфор, калий, магнезий и сяра. Освен това те подкиселяват почвата.
Сярата в тора ще бъде отговорна за подкисляването на почвата. Освен това, заедно с калия, ще повиши устойчивостта на растението към предстоящи студове и зимна суша.
Как да обогатите киселиннолюбивите растения?
За киселиннолюбивите растения можете да закупите специални торове. Тогава техният състав е перфектно съставен, за да отговори на нуждите на специфични растения, като боровинки, азалии или пирен. Подходящи са както течни, така и гранулирани хранителни вещества.
Можете обаче да използвате и естествени, домашно приготвени торове за киселиннолюбиви растения. Един от най-добрите и често използвани торове е утайката от кафе. Всичко, което трябва да направите, е да смесите 1 порция утайка с 3 части растителен субстрат. След това просто поръсете сместа под избрания разсад. Теренът ще осигури на любителите на киселини фосфор и калий, които са ценни през есента.