Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си отгледаме петуния и какво може да лекува тя

23 януари 2022, 18:05 часа

Ако една роза се счита за кралица на градината, тогава петуниите заслужено могат да се нарекат кралицата на градските цветни лехи. Почти при екстремни условия на слънчева светлина, прах и често суша, успява не само да расте, но и да цъфти обилно. И дори в градината, с внимателна грижа, се радва от пролетта и почти до слана.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Петунията има мощна коренова система с много малки корени, така че не може да бъде удебелена, когато се засажда в цветна леха. По време на сгъстяване храстите ще се компресират и това със сигурност ще повлияе на цъфтежа - ще има по-малко цветя и те ще растат. За балконски растения трябва да изберете такива контейнери, в които корените няма да бъдат тесни. По правило е най-малко 3 литра и за предпочитане 5 литра на кълнове. В големи балконски кутии от 10 литра се засаждат не повече от три издънки.

Poчвaта за петуния се състои от градинска почва, торф и хумус в съотношение 3: 2: 1. Добавя се малко дървесна пепел, която служи като калиев тор и подобрява качеството и яркостта на цъфтежа.

Въпреки устойчивостта на суша, петуниите все още изискват редовно и обилно поливане, особено в горещо време. При липса на влага издънките изсъхват и отслабват, цветята се рушат, а новите не се връзват, така че петуниите трябва да се поливат ежедневно, когато почвата изсъхне. Обикновено това е 1-2 пъти на ден.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Петунията обича слънцето. Това е първото и необходимо условие за получаване на красиви цветя. На сянка растенията ще бъдат по-скромни и няма да достигнат пълния си потенциал. Културата е много издръжлива, така че се чувства страхотно на слънце. Не се страхувайте да я поставите на най-осветеното място на балкона или да я засадите в цветна леха, попадайки на пряка слънчева светлина от сутрин до вечер - това е само за нея.

Освен че е много красиво, това цвете има и невероятни лечебни свойства.

Съставът му може да не е много обширен, но е много специфичен - всяка от съставките е доста добре проучена и има много интересни свойства, които представям по-долу:

Състав : антоциани (цианидин, делфинидин, пеларгонидин, петунидин), кверцетин, кемпферол. И от тук:

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

- Делфинидинът предпазва от мускулна атрофия (изхабяване)

- Делфинидинът е много полезен при псориазис и други хиперпролиферативни кожни заболявания

- Делфинидинът предотвратява неоваскуларизацията (образуването на нови кръвоносни съдове, например при диабетна ретинопатия ), което може да се използва и при лечението на рак

- Делфинидинът и кверцитинът предпазват от рефузия/исхемия

- Пеларгонидинът има антидиабетни и антиоксидантни свойства

- Цианидинът и делфинидинът защитават фибробластите (клетките на съединителната тъкан) срещу H2О2

- Флавоноидът кемферол, съдържащ се в петунията, има противоракови свойства по отношение на раковите клетки на черния дроб

И още много, много....

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес