Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се преборим с гъсениците по доматите?

25 юни 2024, 14:11 часа

Гъсениците върху доматите се появяват от яйца, които се снасят от предимно два вида пеперуди - нощенки и белокрилки. По размер те са сравнително малки, но доста ненаситни, като паразитират по домати и други зеленчуци.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Нощенки

Тези насекоми са най-активни нощем. Възрастната пеперуда е сиво-кафява на цвят, с размах на крилете до 45 мм. При това, е доста плодовита, успява да снесе за 2-4 седмици до 1000 яйца. Гъсениците, излюпващи се от тях, имат наситена окраска - от зелена до черна. Излюпването на ларвите от яйцето отнема от 2 до 12 дни. Те за 40 дни стават дълги до 50 мм и след това преминават през етапа на какавиди, като се заравят под земята.

Нощенката излюпва яйца два пъти в топлия сезон.Тя проявява особен интерес към завръзите и плодовете.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете

Белокрилки

Тези пеперуди се характеризират с почти миниатюрен размер (максимум 30 мм дължина) и блед цвят на тялото и крилете. Обикновено се движат на групи, придържат се в долните части на растението и изсмукват соковете от издънките. Една женска може да снесе еднократно 200 яйца, а през годината създава потомство 10 пъти. Излюпените ларви се развиват до възрастно насекомо за период от 40 дни.

Малките размери им позволяват да бъдат незабелязани дълго време, но щетите биват огромни. Допълнителни проблеми създава секретът, отделян от този вид насекоми – той е благоприятна среда за поява на гъбични инфекции. Пикът на размножаване на белокрилките идва през лятото при стабилни температури над 20 градуса.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Причини за появата

Неправилна обработка.

Недостатъчно дълбокото прекопаване на почвата води до обстоятелството, че какавидите остават в земята, успешно презимувайки в такива условия. Специално внимание е наложително да се обърне на почвената обработка през есента и пролетта.

Плевели във фаза цъфтеж.

Разположените наблизо цъфтящи плевели привличат вредители. Така масово се разпространяват гъсеници и увреждат култивираните растения.

Висока плътност на засаждане.

Колкото по-близо и по-плътно са растенията, толкова е по-трудно да се проследяват вредителите. Така значително се ускорява процесът на инфектиране. Изобилието от храна привлича насекомите, допринася за разпространението на свързаните с тях гъбични заболявания.

Неправилно екипирани оранжерии.

Ако има проходни и вентилационни отвори, които не са защитени с мрежи, топлолюбивите белокрилки проникват вътре през тях.

Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете

Отказ от превантивни мерки.

Ако изключите пръскането с химикали или други средства, които отблъскват пеперудите, може просто да не изчакате реколта.

Традиционни методи за борба

Освен химически препарати, се прилагат и някои народни средства.

Настойка от синап.

За целта 100 г сушено растение се запарват в 10 л вода и се изчакват 2 дни. С получения разтвор се пръскат издънките и листата на растението.

Запарка от пелин.

С прясно отрязани издънки на растението се запълва 1/3 кофа. Заливат се с вода и се вари на бавен огън 30 минути. Разтворът кисне 2 дни, прецежда се и разрежда с вода 1:10.

Кои растения отблъскват вредителите?

Може и по-малко трудоемки средства да се използват превантивно срещу нападенията на гъсеници. Например, засадете наблизо растения, които отблъскват пеперудите с аромата си:

- кориандър;

- невен;

- целина.

Те изобилстват с етерични масла, като излъчват при това остър, силен аромат. Това плаши пеперудите, които летят, търсейки храна. Защитата от такъв тип действа най-добре в условията на открит терен. Можете да посадите невените по обиколката на лехата, а кориандъра и целината сред самите доматени стръкове.

Интересен ефект има засяването на бял синап рано напролет. Това е растение за зелено торене, ефектът от което е, че се подобрява почвеният състав.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес