Ако основната ви цел е да отглеждате култури, без да използвате каквито и да е химикали, трябва да помислите най-напред за самата профилактика. Тя е в основата на качествените плодове и зеленчуци, отглеждани по природосъобразен начин.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
В днешната статия ще споделим с вас ценни съвети за това как да приготвите инфузии и отвари, без да включвате препарати, закупени от специализираните магазини
На въпроса дали наистина действат природните средства, ще отговорим с „да“. Важно е да се вмъкне, че растенията не трябва да са в напреднал стадий на увреждане. В противен случай ще се наложи намесата на химически инсектициди и други препарати.
Още: Време е да подрежете смокините: Ето как
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Разбира се, природните средства трябва да се ползват по най-рационалния начин и редовно. Едно – две пръскания през целия сезон е крайно недостатъчно. Замислете се и за мястото, където сте посадили градинските си култури. Ако то е неблагоприятно, каквото и да правите, няма да им помогнете. Сред най-важните неща е почвата. Тя трябва да е богата на хранителни вещества, а до растенията да достига слънце.
Полезни съвети за третирани с природни средства
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Ако сте решили да третирате растенията с природни средства, трябва да правите това при сухо време. Ако след това завали дъжд, повторете процедурата.
Когато приготвите отвара или инфузия, не я оставяйте за повторно ползване, защото вероятността да загуби полезните си свойства е много голяма.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Още: Какво е особеното при засаждане на мексиканска краставица
Отварата от чесън успява да спаси растенията от най-различни болести.
За да я приготвите ще ви е нужна една глава чесън, разделена на скилидки. Премахва се люспата и се заливат с 1 л вода. Тази смес се оставя на слаб огън да се задушава и скилидките да омекнат. След това се прецежда и с нея се пръскат листата. Имайте предвид, че не мирише приятно.
Настойката от лук е често срещано домашно средство. Нарежете на ситно половин кг лук и го залейте с литър вода. Оставете да престои за седмица. Прецежда се и след това се разрежда с вода в съотношение 1:10. На всеки 2-3 дни е добре да се пръскат цъфтящите растения. Тази отвара предпазва от листни въшки.
Това са все полезни съвети, споделени от опитни градинари. Ако се придържате към тях, вероятността да не се налага да ползвате химични препарати е много голяма. Позволете на растенията да растат здрави и силни. Давайте им това, от което имат нужда, и не след дълго те ще ви се отблагодарят.
Още: Как да засадим тиквички от разсад?