Зеленчуците, които си отглеждаме в домашни условия, избягвайки употребата на пестициди и нитрати, безспорно са най-полезни за здравето ни. Но за съжаление, невинаги изкарваме толкова успешна и здрава реколта. Заради вредители и болести по растенията може да загубим до една трета, а понякога и повече, от културата. Патладжаните и чушките обикновено са засегнати от едни и същи гъбични, бактериални или вирусни заболявания. Затова вижте следните съвети за тяхното отглеждане.
За да предотвратите гъбичната инфекция, която причинява почерняване на листата и плодовете, избирайте само здрави семена. Преди да ги засеете, ги съхранявайте на слънце за 2-4 дни. Също така може да си приготвите домашен фунгициден разтвор от 100 милилитра вода и 25 грама смачкан чесън. Оставете семената да киснат в този разтвор в затворен съд за 1 час, след това ги изплакнете и изсушете на слънце. Може да накиснете семената и в сок от алое, разреден с вода (в съотношение 1:1), за 6 часа.
Ротация на културите, унищожаване на растителните остатъци - всяка година сменяйте мястото на различните зеленчуци в градината си.
Често разрохвайте повърхностния слой на почвата, както в оранжерии, така и на открито. Слънчевата светлина по естествен път дезинфектира пръстта.
Бракувайте разсада, който е нападнат от болести, вместо да се опитвате да го излекувате с препарати.
Здравите, силни растения са атакувани много по-малко от вредители и болести. За увеличаване устойчивостта на растенията към неблагоприятни фактори на околната среда използвайте само органични торове. Те съдържат естествени биостимулатори.