Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се грижим за цитрусите у дома?

27 октомври 2021, 14:10 часа

Цитрусовите (портокали, лимони и мандарини) могат успешно да се отглеждат като стайни растения. От май те могат да стоят на балкона, но през зимата трябва да стоят на закрито. При подходящи условия "дърветата" ще дадат добри плодове. За съжаление отглеждането им у дома не е лесно. Разберете как да се грижите за тях.

Всички цитрусови плодове са сходни помежду си - имат тъмнозелени, кожени, лъскави листа и бели ароматни цветове (те са самоопрашващи се, така че нямате нужда от две растения, за да имате плод). Плодовете им обаче се различават по цвят, размер и вкус. Въпреки че са различни видове, имат сходни изисквания и начин на отглеждане.

Изисквания за цитрусови плодове

Оптималната позиция е много светло място, но не на пряка слънчева светлина (слънцето може да изгори листата). Подходящи са подпрозоречни первази с източно и западно изложение. Много добри резултати се постигат при поставянето на растенията на балкон или тераса през лятото. На открито (особено през периода на плододаване) те издържат много повече в слънчеви условия, отколкото на закрито.

Земята

Цитрусите могат да се отглеждат в смес от универсална почва, пясък и експандирана глина (евентуално друг материал, който увеличава пропускливостта). Почвата трябва да е добре дренирана, умерено плодородна и леко кисела. На пазара можете да получите и специализиран цитрусов субстрат с оптимален състав. Растенията не обичат твърде просторни саксии - те се пресаждат на всеки няколко години. Добър показател е, че корените растат през дупките в саксията. Също така си струва да използвате твърд дренаж.

Грижа за цитрусови плодове у дома

Поливане

Растенията са капризни в това отношение - както недостигът на вода, така и излишната вода са вредни. Субстратът трябва да е постоянно леко влажен. Понякога поливането може да бъде заменено с пръскане. Обработката обаче не трябва да се извършва в следобедните и следобедните часове (риск от изгаряне на листата). През лятото - особено на слънчев перваз на прозореца - екземплярите трябва да се поливат ежедневно. Струва си да се погрижите за доброто качество на водата, чешмяната вода трябва да се остави настрана за един ден или да се вари. През зимата поливането трябва да бъде сведено до минимум, в противен случай корените могат бързо да изгният.

Торене

Растенията се подхранват от пролетта до края на лятото. Дозите трябва да са умерени - цитрусовите плодове не понасят добре солеността на субстрата. Струва си да използвате многокомпонентни течни торове, биохумусни торове, торове с по-висока доза калий (за култивиране) или специализирани торове. В случай на симптоми на недостиг на хранителни вещества (например по-светло оцветяване между жилките) се препоръчва да се използва листно торене.

Рязането

Цитрусовите дървета реагират добре на изрязването и оформянето. Обработката може да се извърши през пролетта - съкращаване на отделни леторасти. Освен това се отстраняват слабите и заразени с болести леторасти. Съкращаването на растенията подобрява култивирането и плододаването.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес