Тези инструкции ще ви помогнат бързо да поставите храстите в ред.
Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет
Още: Реколтата на доматите няма да има прибиране: Тайната на опитните градинари
Защо да режем къпините?
Къпините плододават през своята втора година. Това означава, че издънките, поникнали през това време, ще плододават през следващия. Няма смисъл да оставяте вече плододаващи клонки. Те само ще вземат сила от храста и ще го отслабят, създавайки благоприятна среда за болести и вредители. Ако не подрежете старите клони, през следващата година плодовете може да са малки и също да зреят по-дълго от обикновено.
Стъблата на къпините са покрити с бодли. Без редовно подрязване ще получите гъсти бодливи храсти, в които брането на плодове е не само неудобно, но и травматично.
Още: Това е основната причина за петна по листата на орхидеята
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Златно правило при отглеждането на орхидея
Още: До какво да засадите цвеклото, за да расте сладко и сочно?
Кога да режем къпините?
Пролетно време се прави санитарна резитба. По това време трябва да премахнете замръзналите, счупени и сухи клони. Основното нещо е да се справите, преди къпините да напъпят.
В края на сезона се извършва не само санитарно, но и формиращо подрязване. Можете да започнете процедурата веднага след като къпината даде плод и да я завършите преди появата на стабилни студове. Оптималното време за повечето региони е от края на август до края на октомври.
Още: Къде да засадите чесън, за да отблъсне вредителите от градината ви
Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта
Счупени, болни или изсъхнали издънки могат да се режат през целия сезон - от пролетта до есента.
8 причини да добавиш къпини към менюто си още днес
Как се подрязва къпина?
Вземете остра ножица. Първо проверете храста и отрежете ненужните клони.
След това се пристъпва към премахване на плодните издънки. Лесно е да ги намерите по останалите дръжки или дори малки плодове, които или не са имали време да узреят, или са изсъхнали. Ако клоните са дебели и дълги, можете първо да ги скъсите наполовина.
След това отрежете плодните издънки до самия корен. Може да е трудно да направите това, така че използвайте остра ножица.
След като премахнете всички плодни издънки, проверете храста. Необходимо е да се отървете от младия растеж, който е малко вероятно да оцелее след замръзване. Отрежете тънките, слаби и зелени филизи в корена.
Трябва да се оставят силни и дебели издънки - през следващата година плодовете ще бъдат вързани върху тях. Вярно е, че ако имате много зряла къпина, трябва да запазите не повече от 8 стъбла на храст - това количество ще бъде оптимално за нормалното развитие на растението и висококачествено плододаване.
Съберете всички остатъци, смелете ги и ги изхвърлете в кошчето, или още по-добре ги изгорете.
Какво да правим с къпините след подрязване?
За да предотвратите заболявания, третирайте къпините със специални средства. Можете да вземете еднопроцентен Бордолезов разтвор или да разбъркате 50 g меден сулфат в 10 л вода. Подходящи са и специални препарати. С получената смес трябва обилно да се напръскат стъблата и листата от къпини, както и да се обработва почвата около храстите.