С наближаването на зимата често цветарите имат въпроси как да защитят любимите си растения от студената зима. Най-доброто покритие за презимуващи растения е дебел слой рохкав сняг. Розите имат нужда от специална подготовка за зимен сън.
Изненадващо, в страни, където зимите са сурови, но снежни, много податливи на студ растения презимуват доста успешно. Това е така, защото растенията са покрити дълго време и надеждно от дебел сняг, почиват и топлината идва чак през пролетта. А в България зимите са различни – някои са топли и меки, почти без сняг, а други – студени, дори мразовити и много снеговити.
Има случаи, в които розите започват да цъфтят много по-рано, отколкото трябва. Това е така, защото понякога времето е наистина топло. След това обаче, ако застудее рязко /а често става така/, розите измръзват. Най-добрият вариант за цветята обаче е да бъдат покрити с дебел сняг още през есента и покривката да остане чак до пролетта – така можем да сме сигурни, че ще се радваме на зеленина и обилен цъфтеж през пролетта и лятото.
И така, как можем да помогнем на нашите рози да се подготвят за голям сън?
Повечето от тях презимуват по-добре, ако растат във водопропусклива, безводна почва. Ако растението не оцелее през зимата, гниенето му често се причинява не от студ, а от поливане. Ето защо, когато засаждате рози в по-влажни почви, си струва да излеете допълнителен слой дренаж (пясък, чакъл) в дупката.
Добре е да не торите растенията през втората половина на лятото. Това само ще насърчи растежа на нови издънки и листа, които може да замръзванат. Освен това почвата трябва да се полее обилно преди зимата, което е особено важно след сухо лято и есен. Студът изсушава, така че сушата през есента може да бъде също толкова пагубна за растенията.
Най-доброто, което може да направите за розите си преди зимата, е да ги полеете обилно, след това да ги изрежете ниско и да ги увиете с найлон. Завържете ги добре.