Как да получите отлична реколта от моркови: 5 важни трика за впечатляващ резултат

17 февруари 2023, 14:50 часа

Кой любител градинар не би искал да увеличи добива на култури, които отглежда в своята градина? Много малко са тези градинари.

Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати

Още: Как се прави подхранване на пикирани домати

След като имате конкретни цели за грижа за морковите, е добре да знаете, че има прости, но в същото време изключително ефективни методи, които са способни да ви съдействат да стигнете до това, което желаете.

Какво е успех?

По-голямата част от градинарите се заемат със сеитбата на моркови почти след първото размразяване, като за този метод използват оранжерии, покрити с полиетилен.

Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си

Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе

Но тук е препоръчително да замените остарелите материали и да преминете към спанбонд вместо полиетилен.

Съвременните агрофибри имат добра въздухо - и влагопроводимост. Освен това е лек и няма да смачка младите разсади, за разлика от полиетилена, който под тежестта на натрупаната вода от дъждовете е способен да унищожи насажденията.

5 грешки на градинарите, които съсипват реколтата от моркови

Обработка

Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози

Не трябва да забравяме да дезинфекцираме семената преди да ги посеем. Това може да бъде или обикновен калиев перманганат или водороден прекис, или препарати - "Епин" или "Фитоспорин".

Една проста процедура на накисване увеличава процента на покълване. В този случай всички некачествени семена ще излязат на повърхността (отстраняват се сами), а тези с пълно зърно ще слязат на дъното на чашата (изсушават се и се засяват).

Така че успешно поникналите насаждения с моркови не трябва да са особено силно засенчени. Можете първоначално да редувате различни култури.

8 грешки при засяване на моркови, които трябва да избягвате

Например, морковите се засяват в лехите на лука. Така че те ще се вредят за повече слънчева светлина, а лютия съсед ще прогони бързо злонамерените вредители от кореновата култура - морковената муха, например.

В края на сезона реколтата може да бъде събрана не наведнъж, а на части. Първоначално се изкопават големите кореноплодни култури и след няколко седмици вече отглеждани, могат да се заемат с тези, които са били по-малки тогава. Основното нещо е да оставите всички малки неща да растат по хребетите, като бавно ги премахвате едно по едно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес