Подреждането на алпинеум във вашата градина може да направи вашата градина още по-красива. Затова се изисква чувство за естетика, но и трябва много работа. Въпреки това, удовлетворението, което идва от създаването на каменна градина, ще компенсира усилията, положени в тази задача.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Алпинеумите трябва да приличат на планински пейзажи. Често могат да се видят в ботанически градини, където са известни като алпийски градини. Алпинеумът не трябва да поглъща цялата градина, може да бъде само част от нея. Формата и големината му зависят преди всичко от нашата фантазия. Много е важно обаче алпинеума да се впише в естественото пространство на нашата градина.
Засадете тези растения в градината си и ще забравите за охлювите
Какви камъни са нужни за изграждане на алпинеум?
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Изборът на правилните камъни е отправната точка, от която започваме изграждането на алпинеум. Не всички от тях ще хармонират с останалата част от градината. Важно е да изберете един вид камък, например базалти, варовици, доломити и гранити. Понякога можете да намерите варовикови алпинеуми. По-скоро трябва да избягваме полските камъчета, защото овалните им форми ще нарушат планинската природа на нашият алпинеум. Неправилните с остри ръбове са идеални за случая.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Вложените в конструкцията каменни елементи не трябва да надвишават половината от обема на алпинеума. Ако искаме ефектът да е максимално естествен, трябва да изберете камъни, покрити с мъх. Те могат да бъдат разнообразни, с пукнатини, обезцветяване и цветни капчици.
Когато избирате камъни, не забравяйте, че някои от тях могат да увеличат pH на почвата, което не винаги има положителен ефект върху растенията, избрани за засаждане.
Каква е подходящата почва за алпинеум?
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Когато купувате пръст, не забравяйте първо да подготвите подходящ субстрат. Това ще позволи на засадените растения да използват оптимално влагата и минералите, доставяни с водата. Не забравяйте, че избраната почва трябва да е пропусклива, което е важно особено за растенията, растящи в скалисти терени.
Почвата на алпинеума трябва да се състои от няколко слоя. На самото дъно можем да използваме почва с по-ниско качество, например от изкопни основи. Можете също да смесите пясък, торф и чакъл. Така приготвената смес ще гарантира, че ще получим подходящи дренажни свойства. Повърхността на алпинеума трябва да бъде качествена плодородна почва с дебелина около 20 см, с коефициент на киселинност, адаптиран към избрания от нас растителен вид. Цялото нещо може да се покрие с геотекстил и да се поръси с дървена кора и дебели дървени стърготини върху повърхността му. За да може нашата градина за скално катерене да се слее добре с моравата, можем да използваме пластмасова лента, която ще изолира алпинеума от повърхността на тревата.
Какви цветя да засадите в градината, за да имате по-малко работа?
Какви растения да засадите в алпинеума?
Растенията, които избираме за нашия алпинеум, трябва да бъдат адаптирани към условията. Важни са: почвата, влажността, степента на слънчево излагане на района, както и камъните, използвани в строителството. За да създадете красиви килими и интересни аранжировки, когато избирате растения, трябва да вземете предвид устойчивостта на ниска температура. Това могат да бъдат ниски храсти и вечнозелени растения, които поддържат естествения си вид през цялата година. Билките, които са идеални за алпинеум са, наред с други риган, мащерка и лавандула.
Предимството на алпинеума е, че не изисква много усилия. Това обаче не означава, че не трябва да се грижим за него. За ръчна борба с плевелите ще ви трябват малки градински инструменти, например нокти, докато за засаждане на избрани растения е достатъчна малка градинска шпатула.
Каква форма трябва да бъде алпинеумът?
При оформянето на формата на алпинеума трябва да се има предвид топографията. Колкото по-големи са неравностите, толкова по-лесно ще ни бъде да интегрираме скални елементи и да получим естествено подреждане. Не забравяйте, че формата на скалата трябва да е неправилна. Нека се опитаме да го направим подобен на алпийския пейзаж. Естествените гънки могат да бъдат допълнени с камъни с различни размери, като ги поръсите с пръст. На равен терен можем самостоятелно да изградим каменни и дървени композиции в непосредствена близост до градинска беседка, например. Нека обърнем внимание да не нарушаваме естетиката с твърде големи и равномерни хълмове – избягвайте формата на могили.
Когато създавате алпинеум, не забравяйте за едно много важно правило. Крайният резултат трябва да изглежда така сякаш е дело на природата, а не ръката на човека.