Готовите модулни живи плетове са хит на последните сезони. Нищо чудно – това е много просто и удобно решение, благодарение на което ще имате жив плет от избрани растителни видове само за няколко часа. Разберете кой модулен жив плет да изберете и как да го засадите.
Защо си струва да имате жив плет?
Много хора започват планирането на градината, като засаждат растения за жив плет. Тази естествена ограда ни позволява да се изолираме от съседите или шумната улица, но има и други причини, поради които си струва да я изберем.
Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина
Живият плет е ограда, изработена от живи растения (широколистни или иглолистни):
- има декоративна функция – зеленината се вписва идеално с дървени елементи или едноцветна стена на къща
- предпазва от неблагоприятни метеорологични условия, напр. вятър
- значително увеличава поверителността – съседите или хората, минаващи покрай къщата, не виждат в градината
- заглушава много шум, напр. от близката улица
- произвежда много кислород и абсорбира замърсители, което подобрява качеството на въздуха около къщата
- може да бъде място за пребиваване на много видове насекоми или птици, които са полезни в градинската среда
- може да покрие непривлекателни елементи в градината или грозна ограда, която е трудно да се подмени
Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане
- е фон за други растения, включително цветя и храсти
- полезно за разграничаване на различни зони в градината
Какво е модулен жив плет?
Още: Изграждане на жив плет: Видове храсти и съвети за отглеждането им
Модулните живи плетове са модерно и много удобно решение. Само за няколко часа можете да имате жив плет, който би израснал естествено след 5-10 години. Такива живи плетове се продават като готови панели, които просто трябва да засадите в градината си и да поливате редовно.
Панелите се изготвят от вечнозелени растения или растения, които променят цвета си през есента. Освен това, някои видове цъфтят или дават плодове, което осигурява допълнително разнообразие.
Части от живия плет вече са пораснали, оформени и със здрави корени. Най-често те са високи до 1,5-2 м и дълги около 1 м. Това улеснява избора на правилния брой панели за конкретно място. Следователно модулът се състои от блок пръст с корени и растение. Най-често се транспортира в удобни картонени кутии.
Какви растения да отглеждате в модулен жив плет?
Готовите модулни живи плетове, предлагани на пазара, са изработени от най-различни растения. Те включват както иглолистни, така и широколистни видове, както и бръшлян (монтиран на рамки) и цъфтящи храсти. Това ви позволява да изберете вид, който отговаря на условията във вашата градина и на вашия вкус. Какво се избира най-често?
Вечнозелени бръшляни, например ирландски
Красиви зелени листа през цялата година и лесни за отглеждане – какво повече бихте могли да искате? Такива панели най-често използват рамки, които позволяват на бръшляна да се изкачва нагоре. Бръшлянът също е устойчив на замръзване и се справя добре с българските метеорологични условия. Те нямат високи изисквания към почвата и местоположението, така че ще се адаптират към почти всяка градина.
Холий „Blue Maid“
Този вечнозелен храст има големи листа, а през септември украсява градината с кръгли червени плодове. Сортовете, подбрани за панелни живи плетове, са устойчиви на замръзване и растат добре в България, независимо от частта на страната.
Норвежки смърч
Често срещано растение, което няма високи изисквания. Въпреки това, расте най-добре във влажна или леко суха почва. Също така предпочита слънчеви места. Ако вашата градина отговаря на тези изисквания, смърчът ще бъде идеално зелен и гъст!
Други налични растителни видове, избрани за панелите, включват лавър, тис, туя, евкалипт, бук, дрян, габър и хортензия.
Как да засадим модулен жив плет?
На пазара има голям избор от различни панели. Това ще ви улесни в избора на растение, което напълно отговаря на вашите изисквания. Когато търсите фирма, която предлага модулни живи плетове, проверете отзиви от клиенти. Това ще ви позволи да видите как се държат панелите известно време след засаждането им.
Също така, изберете размерите на модулите, които да отговарят на мястото, където искате да ги засадите. Високи панели до приблизително 2 м ще работят чудесно като живи плетове за защита на къщата. По-ниските са подходящи за използване като разделителни стени в градината.
Най-често градинарят първо внимателно измерва площта, която ще бъде засадена, и след това изкопава необходимото количество почва. Вместо лопата обикновено се използва малък багер. След това модулите се засаждат и поливат. Можете също така сами да засадите жив плет, като изкопаете подходящи дупки с лопата. Панелите се продават в удобни контейнери или кутии и се доставят до обекта, така че е сравнително лесно да се поставят в изкопа.