Глоксинията или каменното цвете е от род компактни, грудкови многогодишни растения, произхождащи от Бразилия. То обикновено се отглежда като цъфтящо стайно растение, въпреки че може да бъде преместено навън за кратък период през лятото. Глоксинията има ярко оцветени, тръбести цветове в гама от различни цветове и шарки и е отлична украса за маси и первази на ярка, но непряка светлина.
Въпреки че технически са многогодишни, малко вероятно е клубените на глоксинията да израснат отново за втори сезон, така че те се третират най-добре като едногодишни.
Каменното цвете расте от грудки, които изглеждат подобни на грудките на бегония, но са по-„космати“.
Размножаване на орхидея от листо - с този трик става лесно!
Как да отглеждаме глоксинии
Засадете грудки на глоксиния в саксии с многофункционален компост без торф, поотделно или на разстояние 10-15 cm едно от друго. Поливайте добре и преместете на светло място, далеч от пряка слънчева светлина, в идеалния случай със средна температура 16-24ºC. След като листата се появят, поливайте само когато горната част на компоста е суха, като се стремите да го поддържате само влажен, но не мокър.
Как да засадите глоксиния
За летен цъфтеж засадете грудки на глоксиния през пролетта. Накиснете грудките за няколко часа преди засаждането, след това ги засадете в саксии с многофункционален компост без торф, поотделно или на разстояние 10-15 см една от друга (за отделни насаждения изберете саксия с размер около 12 см в диаметър). Поставете грудките на дълбочина 2,5 см, с кухата страна нагоре или отстрани, ако не можете лесно да видите горната част от дъното. Често грудките на глоксиния вече са покълнали, докато ги засадите, така че ако има кълнове, уверете се, че са обърнати нагоре. Полейте компоста обилно и го оставете да се отцеди, след което го преместете на светло място, далеч от пряка слънчева светлина, като например топъл перваз на прозореца.
Засадените през пролетта глоксинии ще пуснат листа в рамките на няколко седмици и след това ще цъфтят до лятото.
Какво трябва да знаем за отглеждането на каменно цвете
Как да се грижим за глоксиния
Поливайте глоксиниите само когато горната част на компоста е суха, като се стремите да я поддържате само влажна, но не мокра и не прекалено суха – ако се остави да изсъхне, глоксиниите преминават в латентно състояние. Листата на глоксиния развиват кафяви петна, ако водата се напръска върху тях, така че внимателно поливайте компоста директно, под листата. Подхранвайте на всеки две седмици с течна растителна храна, след като цветята поникнат.
Сложете това на дъното на саксията и растението ви няма да изгние
Какво да правим с глоксинията след цъфтежа?
Повечето стайни растения глоксиния няма да цъфтят след първия сезон, но няма причина да не опитате. Глоксиниите трябва да навлязат в период на покой след цъфтежа, така че постепенно намалете поливането, след като последният цъфтеж избледнее, и накрая спрете. След това отстранете листата, след като станат кафяви. Преместете саксията на хладно и тъмно място, като навес или шкаф в стаята, където температурите остават между 12ºC и 15ºC.
Оставете грудката на глоксинията да престои тук до три месеца. Когато се появи нов растеж, внимателно извадете грудката от саксията и я преместете в пресен компост. Полейте саксията добре и я оставете да се отцеди, след което я поставете обратно на топло (18-23ºC) място, защитено от пряка слънчева светлина. С малко късмет луковицата на вашата глоксиния ще поникне отново и след няколко седмици ще даде цветя.
Как да разберете, че е време да смените почвата в саксиите
Вредители и болести
Като много домашни растения глоксинията също бива нападана от брашнести червеи, листни въшки, люспести насекоми и гъбички. Откъснете ръчно всички насекоми от листата и намалете поливането, за да спрете гъбичните комари.
Как да размножите глоксиния
Глоксинията може лесно да се размножава от листни резници. Пригответе саксия или тава, пълна със свободно дрениращ компост, като компост за семена и рязане, или смесете равни количества многоцелеви компост без торф и остър пясък или перлит. След това отрежете цяло листо (или няколко листа) от родителското растение, като дръжката е непокътната. Поставете стъблата в компоста, така че основата на всяко листо да докосва повърхността. Полейте обилно и оставете да се отцеди, след това преместете саксията в пропагатор или я покрийте с прозрачна найлонова торбичка на място с ярка светлина, но непряка слънчева светлина, със средна температура 20ºC.