Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интересен метод за отглеждане на краставици: В торба! Ето как се прави

26 март 2024, 05:50 часа

В сравнение с други често отглеждани зеленчуци, краставиците могат да заемат голяма част от площта в градината. Много сортове изискват минимум 1,4 кв. м. на растение. Това прави тази хрупкава култура непрактична за градинари с ограничено по размер място за отглеждане на зеленчуци.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

За щастие, отглеждането на краставици в торбички е отличен начин да запазите пространството на земята и същевременно да отглеждате краставици.

Още: Лесен експеримент за измерване рН на почвата

Как да отгледаме краставица в торба

Следвайте тези прости стъпки, за да отгледате краставици в торба:

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

  • Изберете торба за отглеждане на краставици. Можете да закупите торбички, специално изработени за тази цел, или да използвате повторно здрави пластмасови торби. Подходящи са например торбичките с почва за саксии, които могат да се обърнат навътре, за да се скрие отпечатаният етикет. Избягвайте черните торби за боклук, тъй като те поглъщат твърде много топлина от слънцето.
  • Подгответе торбата за отглеждане на краставици. Предлаганите в търговската мрежа тъкани или пластмасови торбички често са проектирани така, че да се държат самостоятелно. За торбичките от типа "висящи" е необходим метод за монтаж. При домашно направените торби липсва структурна опора и те трябва да бъдат пригодени за дренаж. Когато използвате последните, пластмасова щайга е евтин и многократно използваем метод за поддържане на торбата за отглеждане. Пробиването на дупки или изрязването на прорези на около 5 см от дъното на торбата позволява на излишната вода да се оттича, като същевременно осигурява малък кладенец за поддържане на влагата.
  • Напълнете торбата за отглеждане на краставици. Поставете 5 см дребни камъни или подложка от кокосови влакна на дъното на торбата, за да улесните правилното оттичане на водата. Ако е необходимо, добавете слой дървени въглища, за да възпрепятствате развитието на всякакви видове плесен. Напълнете торбата с качествена почва за саксии. Добавянето на компост или тор с бавно освобождаване може да осигури допълнителни хранителни вещества през целия вегетационен период. Смесването на перлит или вермикулит ще помогне за поддържане на влажността на почвата.
  • Посадете краставиците в торбата. За да осигурите равномерна влажност на почвата, полейте торбата преди засаждането. Засадете две до три семена от краставици в торбичка или един до два разсада от краставици, в зависимост от размера на торбичката. Прекомерното струпване може да доведе до твърде голяма конкуренция за хранителни вещества.
  • Осигурете му малко светлина. Поставете краставицата си в торба, така че да получават поне шест часа пряка слънчева светлина на ден. Избягвайте да поставяте торбите върху черен асфалт или други повърхности, които поглъщат слънчевата топлина. Краставиците се нуждаят от повече вода, отколкото другите култури, затова разположете краставиците, отглеждани в торбички, на място, където могат лесно да се поливат.
  • Поставете решетка или ограда. Осигуряването на опора, по която да се катерят краставичните лози, ще намали пространството, необходимо за всяко краставично растение в торба. Засаждането на краставици в горната част на висяща торба и оставянето на лозите да висят на земята е друг вариант за пестене на място.
  • Още: Експерти разкриват: 8 често срещани грешки при засаждане на дърво

  • Поддържайте почвата равномерно влажна, но не мокра. Растенията в контейнери изсъхват по-бързо от тези в земята. В горещо и сухо време поливайте обилно краставиците в торби вечер, когато топлината на деня започне да се понижава.
  • Подхранвайте редовно краставиците в торбичка. Нанасяйте подхранваща тор или използвайте оборски тор на всеки две до три седмици. За по-буйни краставици, отглеждани в торбички, опитайте да прищипете връхчето, когато лозите са образували шест листа.
  • Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
    Цвета Господинова
    Цвета Господинова Отговорен редактор
    Новините днес