Като цяло градинарите препоръчват засаждането на грах в открита земя да започне след като почвата се затопли добре и сте сигурни, че няма да има повече слани. Ето кога точно и как да го направите правилно.
Кога да сеете грах в открита земя: най-доброто време
Експертите казват, че е най-добре да не бързате със сеитбата на грах в открита земя и да го направите през април, ако през март все още почвата е студена. Въпреки това си струва си да се отбележи, че това растение обича известна прохлада, така че ако посеете семената в края на пролетта, ще получите много по-малка реколта.
Най-добре е да изберете леха, където миналата година сте отглеждали култури като картофи, тиква, домати, краставици или зеле. Но самият грах се счита за "лош" предшественик - това означава, че не трябва да засаждате тази култура на едно и също място.
Как се приготвя най-мекичкият грах по френски
Как да сеете грах правилно?
Грахът обича добре дренирана, плодородна почва, нивото на pH трябва да е неутрално или леко кисело. Преди сеитба площта трябва да бъде прекопана и наторена. Това ще помогне за аериране на почвата за по-добро покълване. Семената на граха също се накисват във вода за няколко часа преди сеитба.
Грахът трябва да се засява в бразди с дълбочина до 3 см. Семената се поставят на разстояние около 8-10 см едно от друго. След това те се покриват с пръст и леко се утъпкват отгоре.
Растението трябва да се полива периодично, особено в периода на активен растеж. Освен това можете да подхраните граха с тор. Най-добра е смес от азот и калий. Реколтата ще бъде готова за прибиране 2-3 месеца след сеитбата.
Какви особености има при готвене на грах от консерва?
Още за засаждането и грижата за грах
Грахът най-често се сее на редове (15 см) и тесноредово (7,5 см). Дълбочината на засаждане зависи от почвените и метеорологичните условия. Дълбочината на засаждане на граховите семена е 4-6 см при тежки почви и 6-7 см при леки почви. Ако сеитбата е плитка, кълняемостта значително намалява.
Добри резултати се постигат чрез добавяне на хумус или компост (5-10 кг на 1 кв.м. в зависимост от плодородието), 50 гр суперфосфат, 20-30 гр калиева сол по време на копаене. Излишъкът от азотни торове или добавянето на полуизгнила органична материя може да доведе до интензивен растеж на върховете в ущърб на образуването на плодове. Киселата почва трябва да се варува.
Този грах по френски е добър, но не колкото българските рецепти