Добрата реколта от чушки идва и с добрите грижи, които полагате за растенията, след като сте ги засадили. Водата е от съществено значение, така че трябва редовно да поливате - чушките харесват добро поливане, но трябва да се оставят почти да изсъхнат между поливанията. Имат нуждаят от този период на относителна суша.
Бавното, дълбоко поливане помага на кореновата система да расте силно. Не оставяйте пипера да увяхне, защото това ще намали добива и качеството на плодовете. Непоследователното поливане също прави пипера податлив на гниене в края на цъфтежа.
Ако е твърде горещо, над 30 градуса, или твърде студено през нощта – под 15 градуса – растенията са подложени на стрес. Те са изключително чувствителни към топлината. Използвайте плат за сянка или покривки за редове, за да избегнете топлинен стрес или слънчево изгаряне.
Добрата грижа за богата реколта от чушки
Погрижете се добре и за почвата. Мулчирайте за поддържане на влагата и възпиране на плевелите. Плевете внимателно около растенията, за да избегнете смущения в корените.
Препоръчани сортове
Потърсете сортове, които бързо узряват до пълния си цвят.
Зелени чушки, които стават червени: „Lady Bell“, „Gypsy“, „Bell Boy“, „Lipstick“
Оранжеви: „Милена“, „Оранжево слънце
Жълти: „Златното калифорнийско чудо“
Тайни от добрите градинари: Кога и как да засадите чушките?
Събиране на реколтата
След като растенията започнат да произвеждат плодове и достигнат пълния си размер, трябва да ги откъснете веднага. Редовното бране насърчава растенията да произвеждат повече цветя и повече плодове.
Използвайте остър нож или ножица, за да отрежете чушките от растението.
Как да съхранявате чушки?
Чушките могат да се съхраняват в хладилник в найлонови торбички до 10 дни след прибиране на реколтата. Може и да ги замразите за по-късна употреба, както и да ги изсушите - задушете около 10 минути, след което разпределете върху тава за печене. Изсушете във фурната 4 до 6 часа. Охлаждат се и се съхраняват в пликове.