Доматите се отглеждат бързо и лесно затова са често срещани в зеленчуковата градина и предпочитани от градинарите. Но все пак трябва да полагате необходимите грижи и да осигурите добри условия. Има няколко често срещани грешки, които трябва да избягвате, ако искате да имате богата реколта.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Тези грешки могат да се допуснат навсякъде по време на процеса, от засяването до крайните етапи, когато вашите домати са готови за прибиране. При грешка може да се наруши растежа на растението, да се съсипе реколтата и дори да се унищожи.
Засаждане на цвекло и подходящи придружаващи култури за БОГАТА реколта
Грешни семена
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Има различни сортове домати, от които да избирате. Проучете ги предварително и направете най-добрият избор според вашето желание и условия, които имате в двора. Някои доматени растения са по-устойчиви на вредители от други, докато някои ще узреят по-бързо. Ако дворът ви е малък, заложете на по-компактни растения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Проверете дали потенциалните доматени растения са детерминантни или индетерминантни. Детерминантните ще растат само до ограничен размер и ще произвеждат една реколта през сезона, докато индетерминантните растения ще продължат да растат и дават плодове.
Използвате грешен компост
Ако отглеждате домати от семена, започнете със специална смес за засаждане на семена. След като вашето доматено растение е готово за по-голям контейнер, многофункционален компост или компост на базата на торф е чудесен избор.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Разпознаване и предотвратяване на късна болест по ДОМАТИТЕ
Не ги поливате добре
Доматените растения растат бързо и обичат повече топлина. Нуждаят се от много вода, особено докато са млади и тепърва ще се развиват. По време на засяването поливайте добре, веднъж или дори два пъти на ден при топло време.
Веднъж узрели, доматените растения се нуждаят от поне 5 см вода всяка седмица и повече през горещите летни месеци. Тайната на добрите градинари е да поливате бавно и дълбоко около основата на стъблото,. Важно е да не мокрите листата, за да не насърчите болести.
Не ги предпазвате
Доматените растения са уязвими към вредители и трябва да ги защитавате добре. Насекоми като листни въшки, мехури, белокрилки и плодови червеи могат да повредят вашите доматени растения.
Може да заложите на устойчив на вредители сорт домати или да инвестирате в мрежести торбички, за да защитите физически растенията както от насекоми, така и от птици. Може да използвате метода на придружаващото засаждане и да засадите невен, който ще отблъсне вредителите с аромата си.