Честотата на поливане на градината се влияе не само от времето, но и от други фактори. Правилното поливане е ключът към голямата реколта и факта, че растенията ще се чувстват добре. Графикът зависи от културата, почвата, сезона, времето. Британският градинар Дрю Суейнстън говори за това как да го съставите правилно и как най-добре да поливате растенията.
Един от основните фактори, които определят честотата на поливане, е почвата. Ако в нея има много пясък, тя ще изсъхне по-бързо. Можете да подобрите способността на почвата да задържа влага, като използвате компост. Те се прилагат в почвата или се ползват като мулч.
Правилното поливане на доматите - съвети за успешно отглеждане
Зеленчуците ще са по-добре при дълбоко и по-рядко поливане. Редовна грешка при поливане на градината е лекото поливане.
Фасулът, цвеклото, доматите и тиквичките се нуждаят от много влага, допълва експертът. Тиквичките, тиквите и доматите се нуждаят особено от вода, когато са зрели, а бобовите растения развиват по-добри шушулки, когато се поливат редовно.
Повдигнатите лехи обикновено трябва да се поливат по-често. Почвата в саксии и сандъци може да изсъхне много бързо, особено в горещо време. Поливайте растенията в тях така, че водата да стига до дренажните отвори на дъното.
Нужно е разсадът да се полива по-често от зрелите култури. При горещо време разсадът, младите растения и новоразсадените разсади, които нямат напълно развита коренова система, може да се наложи да се поливат както сутрин, така и вечер.
Правилно поливане на доматите - Защо е толкова важно?
През лятото експертът препоръчва ежедневна проверка на влажността на почвата. Като оптимално време за поливане Суейнстън определя ранна сутрин: водата ще има повече време да попие в почвата и да не се изпари. Рискът от поливане на градината вечер е, че мократа зеленина може да не изсъхне. Това излага растенията на повишен риск от гъбични заболявания.
В горещо и сухо време поливането на зеленчуковата градина се превръща в една от основните грижи на градинарите. Грешките обаче могат да анулират всички усилия и да повлияят негативно на растенията. За тънкостите разказа агрономът, кандидат на селскостопанските науки.