Динята е едногодишна плодна лоза, която изисква сравнително дълъг, горещ вегетационен период, за да произведе вкусна и богата реколта. Част е от семейството от растения Cucurbitaceae, група, която включва и тикви, краставици. Дините, отглеждани в домашни градини, са всички сортове от вида Citrillus lunatus. Благодарение на хибридизирането има над 100 култивирани сорта дини в различни размери, форми и цветове.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Динята цъфти с жълти цветя в средата до края на лятото. Растат и узряват бързо в края на лятото и началото на есента. Всяко растение произвежда два до четири плода от диня.
Градинарите съветват да засаждате семената на дините директно в градината още щом почвата се затопли до 21 градуса. В хладни райони семената могат да се започнат на закрито две до четири седмици преди последната дата на замръзване.
За да узреят дините, обикновено са нужни 80-90 дни, но има и сортове с кратък сезон, които са готови за прибиране на реколтата около 70 дни след като разсадът поникне.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Основни препоръки от добрите градинари при засаждане на ДОМАТИ
Как да засадите дини?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
След като премине опасността от замръзване и почвата е достатъчно топла, може да засеете дините директно в градината. Могат да се започнат на закрито в хартиени или торфени саксии, две до четири седмици преди последната дата на замръзване.
Температурата на въздуха също трябва да е подходящо топла, около 21-26 градуса, така че не бързайте със засяването. Семената се нуждаят от топла почва, за да покълнат. Почвата на открито може да се затопли до необходимите 21 градуса, като се покрие с черен найлон.
Богата реколта от ТИКВИ в градината: Ще се изненадате колко е лесно
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Подходящо е да засеете дините на хълмове, разположени на 1,20-1,50 м разстояние. Все пак дините са големи растения и имат нужда от порстранство. Засадете четири до пет семена в центъра на хълма, на 2,5 см дълбочина. Когато семената поникнат, разредете ги, оставяйки две или три растения на хълм.
Поддържайте площта чиста от плевели през вегетационния период. Градинарите с кратки сезони трябва да отрежат всички цветя, които се образуват през последните шест до седем седмици преди първата дата на слана, за да насърчат съществуващите плодове да узреят навреме. Ако е необходимо, могат да се поставят покривала на редовете, за да се предпазят растенията в края на сезона. Когато дините станат големи, сложете под тях парче картон или слой слама, за да ги предпазите от гниене и вредители.