Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как да се справите с плодовите червеи по череши, вишни и сливи

06 юни 2024, 16:11 часа

Сочните сливи, ароматните череши и вишните са изключително ценени и желани във всяка градина. Когато им дойде времето да зреят, разчитаме на обилни и плодородни реколти. За съжаление, вместо сочни плодове, по дърветата откриваме изкривени и надупчени череши и сливи. Още по-неприятна изненада е наличието на червеи вътре в тях. Откъде идват тези неканени гости и как да се предпазите? Разберете по-долу.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Откъде идват червеите в плодовете?

Сезонните плодове са не само много вкусни, но и истинска съкровищница от витамини и минерали. Не е тайна, че отглежданите в градината са най-вкусни. Също така сме сигурни, че те не съдържат химикали, извлечени от минерални торове, широко използвани в селското стопанство.

Още: Трикът с пръчка, който показва дали имате червеи в почвата

Откъде идват червеите в плодовете? Основната причина за това състояние са вредители, които снасят яйца върху зреещите плодове. За кратко време от тях се излюпват ларви, които се хранят с месестата част. В резултат на това се стига до гниене и деформирани плодове.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Въпреки че наличието на червеи в плодовете показва биологично земеделие, което е добър знак за нас като потребители, това води до намалени добиви и по-ниско качество. Яденето на заразени с червеи плодове няма да ни навреди - ларвите не произвеждат никакви токсини или вредни вещества, но оставят изпражненията си вътре в плода, което е доста обезкуражаващо.

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

Червеи по череши и вишни

Още: Спасен от червеите: Смятан за мъртъв, украински боец пълзи 2 денонощия до своите

Наличието на червеи в сладките череши се причинява от неприятен вредител, наречен черешов молец. Тази малка муха достига 5 мм дължина и има прозрачни крила с тъмни напречни ивици. По тялото има характерен жълт щит. Въпреки малките си размери черешовият плодов молец е един от най-опасните неприятели по черешите. Зимува в почвата под дърветата на дълбочина 5 см (под формата на какавида).

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Около май тези насекоми излитат от зимните си скривалища и снасят яйцата си върху зреещите черешови плодове. Струва си да знаете, че една женска може да снесе до 100-250 яйца. Тя ги поставя едно по едно под кората на плода и след това го маркира с ароматен феромон. По този начин сигнализира на другите женски, че плодът вече е „взет“. След 10-14 дни от яйцата се излюпват бели безкраки ларви с дължина около 4 мм. Те вгорчават живота на всички любители на черешите.

Червеи в сливите

Червеите в сливите са резултат от храненето с ларвите на сливовата плодова муха. Възрастните се появяват като сиво-кафява пеперуда с размах на крилете приблизително 12-15 мм. Първите насекоми летят през май, а второто поколение се появява от средата на юли до средата на август. Женските могат да снасят максимум 50 яйца през целия си живот. Първото поколение ги слага върху пъпките на сливата, а следващото - директно в плода. Прясно снесените яйца са прозрачни, след това стават матови и кремообразни. Гъсениците, които се излюпват от тях, първоначално са бели, но с течение на времето порозовяват.

Друг опасен неприятел, който застрашава сливовите култури е жълторогият плодов бръмбар, който може да унищожи над 50% от плодните пъпки. Започва да лети през април, преди да цъфнат сливите. Снася яйца в цветовете, а ларвите, които се развиват от тях, живеят в плодовете. Зимуват в пашкули в почвата, а през пролетта какавидират и излизат като възрастни насекоми.

Какво да направите, за да предотвратите появата на червеи в плодовете?

За да избегнете червеи в плодовете, струва си да вземете превантивни мерки сега, преди да е станало твърде късно. В допълнение към пръскането с химикали има и по-естествени методи.

Следното ще помогне в борбата с вредителите: лепкави феромонови капани, които могат лесно да бъдат намерени в магазините за градинарство. Те съдържат женския феромон, който привлича мъжките, карайки ги да се задържат и да умрат. През пролетта си струва да увиете ствола на дървото с гофрирана хартия и да го завържете с връв (на височина 30-50 см над земята). Благодарение на това вредителите ще спрат на лентата и ще изберат скривалище в гофрираната текстура.

Веднъж на всеки няколко седмици лентата, покрита с насекоми, трябва да бъде отстранена и унищожена (за предпочитане изгорена).

Поради факта, че след плододаването ларвите се крият в земята, през есента си струва да копаете земята близо до дървото, което ще помогне да се премахнат някои от вредителите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес