За много градинари копривата е досаден плевел. Тя е много трудна за премахване от градината. Но само градинарите с опит знаят какви са ползите от нея - тази билка може да се използва за приготвянето на изключително хранителен тор.
Благодарение на близостта си до копривата, други растения придобиват "имунитет". Например, много е добре да засадите домати близо до тази трева - зеленчуците ще бъдат по-малко чувствителни към късна болест. Полезна е и за зелето - ако расте до него ще го предпази от гъсеници и охлюви.
Препоръчително е да добавите малки порции хумус от коприва към дупките с разсад. Но не трябва да прекалявате, в противен случай растенията, вместо да дават плодове, ще започнат да растат гъста и буйна зеленина.
Как да използвате копривата като тор
За класическа инфузия нарежете листата от коприва, напълнете с тях една трета от голям пластмасов съд (в метална бъчва копривата може да „загуби“ всичките си витамини), залейте с вряща вода и оставете всичко за 10-14 дни под плътно затворен капак навън.
Съставките, които ще направят всеки тор по-ефективен
Ако температурата на въздуха е висока, процесът на ферментация ще протича по-бързо. За да ускорите реакцията, можете да добавите прясна мая и да неутрализирате неприятната миризма с корен от валериана или дървесна пепел. Не забравяйте да разбърквате сместа всеки ден с дървена пръчка. Инфузията ще бъде готова, когато потъмнее.
Запарката от коприва може да се прилага неразредена (ако растенията могат да понесат концентирания разтвор) или разредена с вода в съотношение 1:5 (за по-концентиран разтвор) или 1:10 (за по-слаб разтвор).
Кои растения харесват запарка от коприва и кои не?
Преди да приготвите запарка от коприва, уверете се, че растенията, които ще торите по този начин, могат да понасят концентриран сок от коприва.
Ягоди. Третирайте ягодовите храсти с инфузията от коприва и прясна мая, като предварително я разредите във вода в посоченото по-горе съотношение за по-концентиран разтвор. Калият ще направи плодовете по-сладки, а дрождите ще подхранят кореновата система на растението. Повтаряйте процедурата, в зависимост от температурата на въздуха, два до три пъти седмично до три седмици.
Мая вместо тор: Кога и как е правилно да се използва
Цветя. Торът от коприва е много полезен за стайни растения. На първо място, това е добра превенция срещу листни въшки. В този случай използвайте запарка от коприва заедно с пепел за подхранване на кореновата система. Една чаша инфузия два пъти седмично е достатъчна за процедурата за един храст цветя.
Разсад домати и краставици. За да предпазите зеленчуците от инфекции, трябва да се погрижите за превенцията в началния етап. Вземете 1-2 чаши запарка от коприва, разредете ги в 2 чаши вода - това количество ще е достатъчно за поливането за 2-3 корена разсад. Желателно е процедурата да се повтаря поне веднъж седмично.
Не трябва да поливате със запарка от коприва грах, боб, лук и чесън.
Този тор убива картофите, спрете да го използвате