Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как да отгледате вкусната и полезна БАКЛА в двора си лесно и ефективно

20 април 2023, 10:56 часа

Баклата е красив зеленчук, който напоследък незаслужено остава на заден план на трапезата. Той расте само на открити, слънчеви места и дава по-малко реколта на сенчести места. Освен това често е нападнат от акари.

Още: Как дафиновият лист помага при отглеждане на разсад

Още: НЕ засаждайте тези растения до пипера

Най-добрата почва за отглеждане на бакла е песъчливо-глинестата; ако почвата е кисела, е необходимо третиране с вар. Ако почвата е много кисела, трябва да се прилага вар, негасена вар, вар и натриев нитрат.

Ето какво да направите в градината, за да хапвате МНОГО цветни ЧУШКИ това лято!

Хиоска е най-подходящият сорт за отглеждане в нашата страна. Той е ранен сорт, който се характеризира с големи, нежни чушки. Вегетационният му период е 85 дни, а височината му е около 1 метър. Приготвя се предимно зелен, а цветът на узрелите семена е от по-малко значение.

Още: Торене на картофите: как се прави, за да растат едри и вкусни

Още: Торене на чесъна: Как се прави, за да не пожълтява

Баклата може да издържа на температури до 6°C под нулата в ранните етапи, така че има минимална опасност от измръзване при сеитба през пролетта. Мястото трябва да се подготви от есента и леко да се обработи с мотика на дълбочина 8-10 cm при сеитбата.

Обработката на почвата за отглеждане на бакла започва през есента. Преди дълбоката оран трябва да се внесе достатъчно количество тор; засява се на редове на разстояние 50 cm един от друг, като разстоянието между семената в реда е 8-10 cm. Семената се засяват на дълбочина 5-6 cm.

Пролетната сеитба е подходяща за северните региони, докато есенната сеитба е възможна на юг и трябва да се извърши през октомври или началото на ноември.

Баклата предпазва нискорастящия зеленчук от вятъра. Тъй като този зеленчук е свободно стоящ и изправен, той обикновено се засява на редове, а не фитарии. Поради това е подходяща за защита на нискорастящи зеленчуци и плодове от вятъра. Един ред от бакла може да се засее в края на лехата с краставици или до динята, където расте добре.

Още: 8 растения, които може да засадите в лехите с доматите

Още: 3 сорта домати, които дават необичайно големи плодове и имат отличен вкусен

Тези билки са толкова лесни за гледане, че можете да си ги отглеждате и в малкия апартамент

За да се получи добра реколта, растенията трябва да се окопават редовно. Първото окопаване трябва да се направи леко, когато растенията имат пет или шест листа, а след това според нуждите в зависимост от състоянието на плевелите. Навременното поливане спомага за получаването на високи добиви.

Есенното засаждане трябва да се извърши в края на октомври или началото на ноември. Необходими са 1,5-2,5 кг семена на 100 квадратни метра площ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес