Едно красиво стайно цвете може да цъфти с години - всяка домакиня трябва да го има у дома. Това е красивата циклама. Успешната грижа за нея започва от момента на покупката, така че изберете растение, което има здрави листа и много пъпки.
Грижа за цикламата
Цикламата се нуждае от светлина, но не и от силно слънце. Най-доброто място за нея е до прозореца или между две прозоречни крила в самия прозорец от източната или северната страна. Ако поставите цикламата на засенчено място, листата бързо ще пожълтяват, а цветните дръжки ще се удължат и ще станат гъвкави. Цикламата обича проветриви помещения, където температурата не е по-висока от 20 градуса. Най-добре вирее при стайна температура 18 градуса.
Цветето, което е най-добрият подарък за Коледа
Почвата в саксията с циклама трябва да е влажна. Достатъчно е да поставите саксията с растението в чинийка с вода върху камъчетата. Докато расте и цъфти цикламата се полива два пъти седмично, а в топло помещение по-често. Докато цикламата почива на хладно място, поливането веднъж седмично е достатъчно.
Цикламата се полива отдолу по външния ръб на саксията с хладка, престояла вода или дъждовна вода, като се внимава да не се намокри грудката и надземната част. Ако се полива много и ако излишната вода остане в тавата, растението изсъхва, листата пожълтяват, цветовете изсъхват и започва гниене. И, ако не се полива достатъчно, листата ще повехнат, а цветята ще изсъхнат.
Цветето, което всеки градинар трябва да засади в градината си през ноември
Цикламата обича влажен въздух. По-трудно се отглежда в апартаменти с централно отопление, поради ниската относителна влажност. През периода на растеж и цъфтеж във водата, с която се полива цвететп, веднъж или два пъти седмично трябва да се добавя течен минерален тор, предназначен за цъфтящи видове.
Цикламите се размножават от семена или чрез разделяне на грудки на по-стари растения. Младите циклами, отгледани от семена или разполовени грудки на по-стари растения, се пресаждат в малки саксии, защото в малки саксии цикламите цъфтят повече. По-старите растения се пресаждат, когато корените им започнат да излизат от саксията, листата и цветовете изсъхнат и се появят нови листа. За младите растения трябва да вземете по-голяма саксия, а за старите - саксия със същия размер.
Само опитните градинари никога не остават без това цвете в градината си
Цикламата предпочита рохкава и лека почва, съставена от горска пръст и торф. Можете да го засадите в мъхеста почва, за да поддържате почвата влажна.
Прахта от листата на цикламата трябва да се отстранява редовно с мека, суха четка. Не се препоръчва използването на блясък за листа. Изсъхналите цветове и дръжките на листата не трябва да се режат, а само леко да се извиват и откъсват.
Когато цикламата спре да цъфти, следва период на почивка. Саксията с растението, с грудката и останалите листа трябва да се постави в по-хладно помещение, да се полива по-малко и да не се подхранва. Когато цикламата се грижи правилно, това стайно растение може да издържи няколко години и да бъде интересен детайл в интериора на дома.
Само опитните градинари заравят това цвете в почвата, когато изсъхне
Адаптация на цикламата след покупка
Понякога, ден след като донесете цикламата у дома, тя пуска пъпки и дори листа. Не се притеснявайте – това е напълно естествено поведение за цикламата. Цветето трябва да свикне с новата среда, а вие се опитайте да му създадете условия, в които ще се чувства комфортно. Цикламата трябва да заема най-светлото и прохладно място в къщата. Проверете субстрата и ако е сух, полейте растението. По-добре е да поливате директно в чинията под саксията - в този случай растението ще получи точно толкова влага, колкото му е необходимо.
Цикламата трябва да се засади отново след закупуване, когато растението не цъфти. Саксията не трябва да е твърде голяма (между ръба на саксията и грудката трябва да има разстояние не повече от 2 см). Трябва да се направи дренаж. Използвайте стерилна почва. При пресаждането грудката не трябва да се заравя дълбоко, тя трябва да стърчи от земята от една трета до половината. Пресадете растението внимателно, за да не повредите корените. Обикновено растението се презасажда, като се прехвърля с буца пръст.
12 цветя, които трябва да засадите в градината си тази есен