От древни времена хората са се намесвали в природата, опитвайки се да я „настроят” според нуждите си. Съвременните градинари са привлечени и от нови хибридни сортове зеленчуци и плодове: ябълка с вкус на круша, нектарин с вкус на кайсия и други.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Характеристики на хибридните дървета
Хибрид е нов вид, разнообразие от зеленчуци, дървета и храсти, получени чрез генетично кръстосване, опрашване под различни форми. Учени и любители провеждат изследвания, експерименти и получават доста екзотични растения, като например домат, който мирише на лимон, ябълка с вкус на грозде и така нататък.
Хибридите имат както положителни, така и отрицателни свойства, но все пак имат повече предимства.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Сред предимствата на отглеждането на хибридни растения са следните:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
· плодовете, отглеждани на едно и също растение, имат приблизително еднаква форма;
· достатъчно голяма маса, до 150-170 г;
· висок добив;
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
· висока устойчивост на насекоми вредители, различни болести;
· самоопрашване, няма нужда от засаждане на редица специални опрашители;
· необичаен вкус.
Вкусови характеристики
По-скоро е слива, отколкото кайсия, тъй като е "наследила" 3/4 от характеристиките от сливата и само 1/4 от кайсията. Следователно плодовете на външен вид приличат повече на големи сливи, със същата гладка, пухкава, зелена, розова, жълтеникава, лилава, бордо, люляк кожа. Пулпът е сладък, сочен, леко влакнест, може да бъде както светли (почти бял), така и тъмни (розово-вишневи, оранжеви, бордо) нюанси. Вкусът му прилича както на слива, така и на кайсия, въпреки че все още има повече нотки на слива, но ароматът е по-близък до кайсия. В същото време костилката вътре в плода е много малка.
Съставът на плодовете включва различни вещества, полезни за човешкото тяло:
· витамини А, В, С, Р;
· растителни влакна и фибри;
· протеини;
· захар;
· микроелементи;
· кумарини;
· пектини;
· ензими;
· други биологично активни вещества.
Плодовете могат да се консумират както пресни, така и като част от различни ястия: плодови салати, използвани за приготвяне на сосове, желета, мусове, сорбета. От тях се готвят компоти, конфитюри, консерви, приготвят се блата, използват се като пълнеж при печене. Използват се при производството на различни алкохолни (вино) и безалкохолни (сокове, плодови напитки) напитки.
Въпреки високото съдържание на захар (7,2%), хибридът слива-кайсия принадлежи към категорията на нискокалоричните плодове. Употребата му на празен стомах може да доведе до дразнене на стомашната лигавица. Необходимо е да се ограничи количеството плодове, консумирани от пациенти със захарен диабет, проблеми с черния дроб, жлъчния мехур и гастрит.
Количеството на реколтата зависи от това колко се е постарал градинарят в грижа за дърветата. В късна есен, след като реколтата е прибрана и листопадът приключи, падналите листа се събират, а почвата на около стъблото се изкопава. Това е много ефективен начин за борба с насекомите вредители, много от които остават да зимуват под листата в земята. В началото на пролетта разкопаването се повтаря.