Случва се растенията в домашната ви градина да дават слаба реколта или дори да изсъхват. Най-често това става заради допуснати грешки при грижите за тях, включително поливането. За да избегнете леталния край на растенията, трябва да обърнете внимание на често срещаните грешки и да не ги повтаряте.
1. Не използвате спрей
За равномерно поливане е необходима пръскачка. Уредът е незаменим за горещи и сухи зони, споделят градинари. Магазините вече имат голям избор от пръскачки. Ако площта е малка, можете да поливате растенията с лейка.
2. Игнорирате вида на растението
Една от грешките, които са пагубни за културите, е да се поливат всички култури по един и същи начин, без да се вземат предвид водните норми и честота на поливане за различните растения. Знае се, че чушката е доста капризна. Не понася както прекомерно поливане, така и липсата на влага. А доматите предпочитат поливане с топла вода и са много чувствителни към влагата по листата.
3. Не се интересувате от качеството на водата
Растенията не се поливат с прекалено твърда, гореща или студена вода. Оптималното рН е около седем единици. Водата е най-добре да се вари или да престоява и тогава да се използва за поливане, когато се повиши температурата. Прекалено студеливите растения могат да я възприемат като измръзване и изсъхват. Ако използвате вода с лошо качество, растенията могат да загинат.
4. Поливане при силни горещини
В жегата водата бързо се изпарява от повърхността, без да достига до корените. Освен това, капки вода могат да попаднат върху листата и върху тях ще се образуват следи от изгаряния на слънцето. Препоръчва се поливане сутрин и вечер.
5. Не мулчирате след поливане
Ако навън е горещо, редовното поливане може да не е достатъчно. Дори от добре навлажнената почва влагата бързо ще се изпари. За да стигне до корените и да се задържи в земята, трябва да използвате мулч.
За да съберете добра реколта от градината, е важно да спазвате определени правила. Има много от тях и запомнянето на всички може да бъде трудно. Градинарите правят някои грешки, които усложняват процеса на отглеждане и се отразяват негативно на растенията и тяхното плододаване.