Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
14:34 нед  12 ян 2025

Богата реколта от хрупкави КРАСТАВИЦИ ви очаква, ако спазите основни правила при засаждане

25 април 2023, 17:40 часа

Краставиците се срещат често в зеленчуковите градини и има защо. Те са много вкусни, полезни, а отглеждането им не е никак сложно. Дългите, зелени краставици са най-популярни в домашни градини, но има стотици разновидности на краставиците. Те са относително лесни за отглеждане в много различни климатични условия. Краставиците се засаждат през пролетта, след последната слана и се нуждаят от около 50 до 70 дни, за да произведат плодове.

Още: Антуриумът не иска да цъфти? Направете му тор от този зеленчук и ще се отрупа с цветя!

Още: Защо на драцената ѝ падат листа? През зимата изисква специални грижи!

Листата на краставицата са с триъгълна форма, със заострени дялове. Текстурата на цялото растение е грапава и бодлива. Цветовете на краставицата са жълти и най-често еднодомни, изискващи както мъжки, така и женски цветове, за да дадат плодове. По-новите хибриди се отглеждат като партенокарпични, само с женски цветове, които се самоопрашват.

Най-добрият трик за богата реколта от краставици

Размерите на плодовете могат да варират, като има и кръгли краставици. обикновено е зелена или жълта и може да бъде нежна или жилава. Повечето сортове са поръсени с бодли, които лесно се изтриват. Партенокарпичните сортове са безсеменни.

Още: Засадете тези 7 цветя сега и се наслаждавайте на разкошна цветна градина още през пролетта

Още: Не позволявайте да унищожат реколтата ви през 2025 г.: 11 фатални грешки при отглеждането на домати

Как да засадите краставици?

Краставиците се засаждат, когато опасността от замръзване вече е преминала. Почвата трябва да се е затоплила и изсъхнала. Краставиците са лесни за директно засяване в градината, но може и да се възползвате от разсад, като трансплантирате растенията, докато са млади.

ТОВА е подходящото време да засадите домати: Ето как

Ако започвате семена на закрито, засадете ги около три до четири седмици преди да планирате трансплантация. Засяването в торфени или хартиени саксии ще намали ефекта от шока при трансплантацията. Но може и да засадите семената директно на дълбочина от 1 см и разстояние едно от друго 45 см-1 м.

Ако планирате да поставите лозите си на пергола, можете да ги засадите на няколко сантиметра по-близо една до друга. Друг метод е да се засадят клъстери от семена на върха на малки почвени хълмове, като се разпределят краставици за лози на хълмове на разстояние от 1,5-1,8 м един от друг.

Още: Кои растения трябва да се поливат с мляко?

Още: За буен цъфтеж на декабриста - трябват ви само 4 лъжици от това

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch