Може да изглежда, че няма какво да се прави в градинския парцел през зимата заради слоя сняг, който го покрива. Опитните градинари обаче знаят, че януари е времето, когато е необходимо да се извършат няколко важни дейности по подготовката за пролетния сезон. Дори през зимата има много задачи, които могат да подобрят състоянието на градината.
7 задължителни неща, които трябва да направите през януари в градината
1. Изтърсване на сняг от храстите и дърветата
Ако зимата носи обилен снеговалеж, важно е да не забравяте да се грижите за вашите растения. Снегът може да се превърне в тежко бреме за храстите и младите дървета, като огъва и чупи клоните им. Използвайте мека метла, за да изчеткате снега и да предотвратите повреда.
2. Събиране на сняг
Съберете сняг за по-късна употреба. Това може да стане чрез напълване на големи купи, кофи или дори бутилки с разтопен сняг. Разтопеният сняг е идеален за поливане на разсад и стайни растения.
Януари в градината: Ето какво може да свършите през този месец
3. Подрязване на дървета
Подрязването на дървета през зимата е не само възможна, но и важна задача. Ако имате неподрязани храсти или дървета от есента и през следващите дни се очаква топло време без студове под -8°C, смело пристъпете към резитбата. Това ще помогне да се запази формата и структурата на растенията.
4. Варосване на дървета
Ако времето е благоприятно (температура над +5 ° C, без дъжд или суграшица), изпълнете процедурата по варосване на дърветата. Тази мярка ще предпази растенията от слънчево изгаряне в началото на пролетта.
Какво е подходящо за засаждане през януари?
5. Третиране на дървета срещу струпясване
При минусови температури овощните дървета могат да се третират срещу струпясване. Разтворете 1 кг карбамид в 10 литра вода, филтрирайте и напръскайте кората на ябълкови и крушови дървета. Това ще помогне да се предотврати развитието на болестта.
6. Проверка на храсти от касис
Януари е чудесно време да проверите храстите от касис за пъпкови акари. Повредените пъпки стават кръгли и се увеличават по размер. Отстранете ги, за да предотвратите разпространението на вредителя.
7. Засяване на зеленолистни зеленчуци и цветя в оранжерията
Започнете подготовката за пролетното засаждане, като засеете в оранжерията спанак, копър, рукола и астри. През следващите месеци ще можете да се насладите на свежи билки и цветя, отгледани с любов и грижа.