Йод: Как помага за богата реколта от картофи

17 април 2025, 12:51 часа

Опитните градинари знаят много добре, че само няколко капки от едно лекарство от домашната аптечка могат да гарантират богата реколта от картофи. Йодът, който се намира във всеки дом, не е просто антисептик. За картофите той се превръща в стимулатор на растежа, защитник от болести и дори средство, което прави клубените по-големи и по-вкусни.

Йод за торене на картофи

Тайната е, че йодът участва в синтеза на протеини и повишава устойчивостта на растенията към стрес. Лечението се провежда на два етапа. Първият е, когато кълновете на картофите достигнат 15–20 cm. Разтворете 2 капки йод в 4 литра вода и напръскайте обилно храстите. Това ще събуди спящите пъпки и ще увеличи растежа на върховете.

6 съставки, които само опитните градинари слагат в дупката при засаждане на картофи

Вторият етап е по време на цъфтежа. Смесете 10 капки йод с 10 литра вода и полейте всеки храст в корена (1 литър). Йодът активира натрупването на нишесте в грудките, поради което те ще натрупат маса с 20-30% по-бързо. Но има подробности. Йодът не трябва да се използва при слънчево време - това ще причини изгаряния на листата. Изберете облачна сутрин или вечер. За да подобрите ефекта, комбинирайте торенето с подходяща грижа.

Картофите обичат рохкава почва, така че ги разкопавайте след дъжд. Ако лятото е сухо, поливайте храстите веднъж на всеки 10 дни, но не прекалявайте, в противен случай клубените ще изгният.

Защо йодът е толкова важен?

Повечето почви са с дефицит, особено в райони с чести валежи. Дефицитът на йод прави картофите уязвими към късна болест и струпясване. Обработените храсти не само произвеждат повече грудки, но и издържат по-дълго на съхранение. Опитайте този метод и ще забравите за малките картофи завинаги.

Мързеливите градинари засаждат картофите само така

Ако прилагате правилно торове при отглеждането на картофите и ги използвате разумно, усилията ще бъдат повече от оправдани от следните ефекти:

  • оптимален растеж и развитие на храста;
  • повишена издръжливост на растенията при различни външни условия;
  • минимизиране на риска от развитие на редица заболявания, по-специално гъбични инфекции;
  • голям размер, приятна текстура, балансиран химичен състав; по-добър вкус на картофи;
  • богата реколта, която напълно оправдава усилията и времето, изразходвани за прилагане на торове;
  • запазване на качеството на клубените по време на дългосрочно съхранение до следващия сезон.

Поддържането на правилно сеитбообращение е от голямо значение. Препоръчително е да променяте мястото на засаждане на културата от година на година или поне да редувате редовете с интервалите между редовете.

Кои картофи са най-добри за засаждане: Големи или малки

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес