За Русия талибаните вече не са терористи

17 април 2025, 17:33 часа • 1286 | прочитания

Върховният съд на Русия официално отмени наложената преди години забрана върху талибаните в Афганистан, които Москва бе класифицирала като терористична организация още през 2003 г. Тази промяна се разглежда като дипломатически успех за талибаните, тъй като вписването им в списъка на терористичните организации според руското законодателство правеше всякакво взаимодействие с тях наказуемо. Въпреки това, в последните години представители на движението участваха в редица форуми на руска територия, докато Кремъл търсеше роля на посредник в регионалната динамика. 

Съдебното решение беше взето по искане на Главната прокуратура и стъпва на закон, приет миналата година, който позволява премахване на определени организации от списъка с терористични формации при конкретни условия. 

Макар Съветският съюз да води продължителна война в Афганистан между 1979 и 1989 г., в последно време в Русия се засилват гласовете, настояващи за диалог с талибаните с цел постигане на стабилност в региона. Сходна позиция вече заеха и някои централноазиатски държави — Казахстан и Киргизстан също премахнаха талибаните от своите списъци с терористични организации. Още: Страната, в която всеки ден умират 24 майки и 167 бебета

След като през август 2021 г. талибаните поеха отново контрола в Афганистан, след изтеглянето на силите на НАТО, водени от САЩ, те първоначално заявиха, че ще наложат по-умерено управление спрямо периода от 1996 до 2001 г. Реалността обаче се оказа различна — бързо бяха въведени строги ограничения за жените и момичетата. Жените бяха лишени от право на труд в повечето сектори и на достъп до обществени места като паркове, спортни зали и бани, а момичетата не могат да учат след шести клас, напомня АП. 

Изолацията

Тези политики доведоха до още по-голяма международна изолация на режима, макар че талибаните поддържат отношения с някои държави като Китай и Обединените арабски емирства. ООН неколкократно настоява за отмяна на репресивните мерки, които възпрепятстват и предоставянето на чуждестранна помощ.

Освен рестрикциите спрямо жените, движението възстанови и строгото тълкуване на ислямския закон – шериата – включително извършване на публични екзекуции.  Още: В синхрон с Путин: Главната прокуратура на Русия иска изваждане на талибаните от списъка с терористи

Въпреки всичко това, някои представители на талибаните изразяват желание за по-широко взаимодействие с международната общност и за дистанциране от най-суровите политики, с цел привличане на външна подкрепа. През последните месеци, при управлението на президента на САЩ Доналд Тръмп, се наблюдава засилен контакт между Вашингтон и талибаните, главно по въпроси като размяната и освобождаването на затворници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес