Розите са прекрасен избор за всеки двор, но за да се наслаждаваме на техния красив цъфтеж, трябва да ги гледаме с внимание и грижа. След като розите завършат цъфтежа си, е важно да изпълним няколко задължителни процедури, които ще подпомогнат здравето и красотата на растението.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Розите ще цъфтят до падането на сланата, ако точно сега ги полеете с това
1. Подрязване
Всички сортове рози, особено тези, които цъфтят повече от веднъж през сезона, изискват подрязване след цъфтенето. Отстраняването на увехналите съцветия помага на растението да се съсредоточи върху новия растеж и да пести енергия. Също така, можем да извършим санитарна и оформяща резитба за по-добър външен вид на растението.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
2. Прекопаване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Прекопаването на почвата около розите е важна процедура за подобряване на въздушния обмен и развитието на храста. Това трябва да се прави навреме и особено след дъждове, за да се избегне образуването на кора върху почвата, което може да пречи на растежа на розите.
Този сорт рози цъфти 3 пъти на сезон, всеки мързелив градинар го има в градината си
3. Топ дресинг
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
След цъфтенето, розите могат да изпитат дефицит на основни хранителни вещества. За да ги подпомогнем, можем да ги полием с разтвор на пепел. От 2 чаши пепел и 1 литър вряла вода приготвяме разтвор, който стои 12 часа преди да бъде използван. След това обемът се допълва до 10 литра и розите се поливат. За попълване на запасите от азот можем да добавим зелен тор (кофа с плевели) и 1 литър пилешки тор. Сместта се полива с вода и оставя на слънце за 1-1,5 седмици. С 1 литър концентрат се разрежда в 10 литра вода, и тази добавка се използва за поливане на храстите.
4. Лечение на заболявания
За брашнеста мана, сиво гниене и други болести можем да използваме фитоспорин. От народните средства можем да приготвим настойки от чесън, вратига, пелин и други билки, с които да обработим розите и да ги предпазим от заболявания.
Накарайте розите да цъфтят дълго и пищно с помощта на картоф
5. Борба с вредители
След дъжд храстите трябва да бъдат напудрени със смес от пепел и тютюнев прах. Можем да ги третираме с инфузия на чесън и сапун за пране или да използваме химически препарати за борба с вредителите.
Спазвайки тези пет задължителни процедури след цъфтенето, ние ще осигурим здрави и красиви рози, които ще ни радват с ярки цветове и прекрасен аромат.