3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно

24 април 2025, 12:27 часа

Със съдържанието си на витамин С те са малки мощни средства и благодарение на многобройните си вкусови качества, цветове и форми са зеленчук, който може да се използва по много различни начини в кухнята: пиперът.

Още: Дафиновият лист – от саксията до кухнята и аптечката

Но независимо дали отглеждате меки сладки пиперки или люти чушки, растенията не винаги растат задоволително и възнаграждават усилията и грижата с пълна кошница с реколта. Но можете да помогнете, да се промени това! В статията по-долу ще ви представим три професионални съвета за отглеждане на чушки.

Трик 1: Засейте чушките рано

За да сте сигурни, че хрупкавите плодове узряват навреме за сезона, е важно да започнете сеитбата на чушките рано. Ако чакате твърде дълго, за да ги засеете, правите една от най-честите грешки при отглеждането на чушки и рискувате лоша реколта.

Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината

Като цяло зеленчуците имат доста дълъг вегетационен период. Така че, вземете пакета със семена през първото тримесечие на годината, между средата на февруари и средата на март. Засейте семената в мини оранжерия, пълна с висококачествен компост от семена, или в тава за семена, която след това покрийте с прозрачен капак или фолио.

Тъй като чушките са изключително жадни за светлина и изискващ топлина зеленчук, трябва да имате предвид няколко неща за успешно покълване: Контейнерът за семена трябва да е много светъл и топъл, в идеалния случай при температура от 25 градуса по Целзий.

Ако условията са подходящи, това може да бъде място на прозорец с южно изложение в къщата. Още по-добре е отопляема оранжерия или зимна градина. Ако мястото е твърде студено, семената на пипера просто няма да покълнат. Гъбите също са склонни да поникват в субстрата. Ако светлинният поток е твърде нисък, разсадът става дългокрак. Така че те растат бързо, но са доста слаби и се развиват бавно.

Още: Отглеждайте витамини в градината си: Всичко за киселеца

Трик 2: Премахнете „кралското цвете“

Ако искате да имате богата реколта, винаги трябва да отстранявате крайната пъпка от едроплодните сортове пипер. Този прост трик – който може би не всеки любител градинар знае – гарантира, наред с други неща, че растението дава много плодове.

Ако тази стъпка се пропусне, вегетативният растеж на чушките ще пострада и добивите ще бъдат по-ниски през целия сезон. Крайната пъпка често се нарича "кралско цвете" и пониква в края на главното стъбло, по-точно в разклонението между основното стъбло и първия страничен летораст. Най-добре е да хванете цветето с показалеца и палеца си и да го завъртите. Като алтернатива можете просто да ги счупите или отрежете.

Трик 3: Опрашвайте цветята на пипера на ръка

Още: Тайната на пищния цъфтеж: Грижата за божурите започва с правилното торене

Отглеждали ли сте и се грижили за вашите чушки и въпреки многото цъфтежи, можете да преброите плодовете на едната си ръка? Тогава трябва да помогнете в бъдеще и да опрашвате чушките на ръка. Опрашващите насекоми често липсват, особено когато се отглеждат в оранжерии. И вятърът не винаги има шанс да издуха прашеца от едно цвете и да го пренесе на следващото.

Понякога е достатъчно леко да разклатите растението. Но щом влажността е твърде висока, прашецът се слепва и остава прикрепен към тичинките. Затова си струва да използвате четка или памучен тампон, за да стимулирате образуването на плодове на растенията. За да направите това, внимателно потопете прибора в едно от цветята, за да съберете прашеца. След това го изчеткайте върху плодника на друго цвете, за да го оплодите.

Още: Тайната на огромните домати: Ето какво трябва задължително да знаете

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес